İki pizza karşılığında alınan 10 bin Bitcoin’in akıbeti

Bugün Bitcoin Pizza Günü ve her yıl 22 Mayıs “Bitcoin Pizza Günü” olarak kutlanıyor. Bugünün Pizza Günü olarak kutlanmasına vesile olan ve Bitcoin tarihinin önemli kilometre taşlarından biri olarak kabul edilen olay, 18 Mayıs 2010 tarihinde Laszlo Hanyecz adındaki Macar asıllı bir yazılımcının 10 bin BTC karşılığında iki pizza satın almayı istemesiyle başladı. 22 Mayıs’ta söz konusu işlem gerçekleşti ve gerçekten birkaç pizzaya karşılık olarak 10 bin BTC ödenmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin Pizza Günü’nün hikayesi

Peki 10 bin BTC’nin akıbeti ne oldu? Pizzaları, Hanyecz’e gönderen ismin daha sonradan Jeremy Sturdivant olduğu anlaşıldı.

Yaklaşık 400 dolar ederken satıldı

Beş yıl sonra, 2015 yılında Bitcoin Who’s Who adlı internet sitesine bir röportaj veren Sturdivant, 2009 yılının sonlarından beri Bitcoin’i takip ediyordu. Bitcoin, o yılın Ocak ayında piyasaya çıkmıştı. Sturdivant, o röportajda 40 dolar karşılığında aldığı 10 bin BTC’yi yaklaşık 400 dolar değerinde olduğu zamanda sattığını söyledi. Sturdivant, “Bitcoin, bir para birimi olarak harcamak için vardır. Bitcoin’e hiçbir zaman yatırım aracı gözüyle bakmadım, daha ziyade bir para birimi olarak gördüm. Bitcoin’i genellikle hizmet karşılığında ödeme olarak alırım ve aynı şekilde harcarım.” diyordu.

Jeremy Sturdivant
Jeremy Sturdivant

22 Mayıs 2023 Bitcoin Pizza Günü kampanyaları

Her yıl 22 Mayıs gününde kripto para borsaları da pizza kampanyaları düzenliyor. Bu yıl, Türkiye’den Paribu ve Bitci, Bitcoin Pizza Günü’ne özel kampanyalar duyurdu.

Paribu, Paribu hesabında Bitcoin bulunduran kullanıcılara Papa John’s’tan pizza hediye ediyor.

Bitci, 22-28 Mayıs tarihleri arasında platforma üye olan ve kimlik doğrulamasını tamamlayan ilk 500 kişiye Little Caesars’tan pizza hediye ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl