İkinci bankacılık krizi mi? Hisseler eriyor, Bitcoin bile düştü!

ABD'de mart ayında başlayan bankacılık krizinde ikinci perde başlamış olabilir. Geçtiğimiz günlerde First Republic Bank'in JPMorgan'a devredilmesinden sonra şimdi de PacWest'in başını çektiği bazı bankaların hisselerindeki sert düşüşler dikkat çekiyor. Bu düşüşler hisse senedi piyasalarına ve hatta Bitcoin'e de yansımış durumda...

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün akşam 25 baz puanlık faiz artışına gitmesi, bankacılık sektörüne iyi gelmedi. Fed’in artırımları bitirip bitirmediği tartışılırken, bu son artış bankacılık sektöründeki krizin ikinci perdesini başlatmış da olabilir.

“Sektör sağlam” dedikten saatler sonra…

Mart ayında Silikon Vadisi Bankası’yla başlayan ve Signature ile Silvergate bankalarıyla devam eden kriz, geçtiğimiz günlerde First Republic Bank ile sürmüştü. First Republic’in sorunsuz şekilde JPMorgan’a devredilmesi ise krizin başlamadan bittiği yorumlarının yapılmasına neden olmuştu. Ancak dün Fed başkanı Powell’ın “Bankacılık sektörü sağlam” demesinden saatler sonra PacWest Bankası ile Western Alliance’taki hisse düşüşleri başka bir seviyeye ulaştı.

Dün %50 üzerinde düşen PacWest hisseleri bugün de %41 değer kaybetti. Western Alliance’taki düşüş ise %15.4 oldu. Diğer bölgesel bankalardan SPDR S&P Regional Bank %3.5, Zions Bancorporation ise %11.3 düştüler.

Bitcoin’de de düşüş var

Bankacılık krizinin yeniden başlayıp başlamadığı tartışılırken ve hisseler düşerken, Bitcoin’deki geri çekilme de gözlerden kaçmadı. Dünkü faiz artışının ardından 29 bin doların üzerine çıkan ve bugün ABD piyasaları açılıncaya kadar bu rakamı koruyan Bitcoin, bankacılık krizi haberlerinin ardından 28.700 dolara kadar indi ve 500 dolardan fazla bir düşüş gördü.

Uzmanlar, Fed’in artık faiz artırımlarını bitirdiğini ve eylül ayı itibarıyla indirimlere geçileceğini belirtseler de, Fed başkanı Powell, veriler izin vermeden bunu yapmayı düşünmediklerini ve toplantıdan toplantıya karar vermeye devam edeceklerini söylemişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl