İlk haftasında 1 milyar $ toplayan Bitcoin ETF’i rekor kayıp yaşadı

Geçtiğimiz sene kabul edilen Bitcoin ETF'leri, kripto paralardaki düşüşlerle rekor kayıplar yaşadılar. Tarihin ilk Bitcoin borsa yatırım fonu olan BITO, diğer ETF başlangıçları arasında en kötü performansı sergileyenlerden biri oldu. Yaşanan kayıplar açısından ise bu ETF birinci sırada...

Geçen sene tam da bugünlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) vadeli de olsa, ilk Bitcoin ETF’ini kabul etti ve bir ilke imza attı. ProShares şirketinin başlattığı Bitcoin Strateji Fonu ETF’i, ilk haftasında 1 milyar dolar yatırım almayı başardı. SEC’nin üst üste verdiği ETF onaylarının ardından ise Bitcoin fiyatı rekordan rekora koştu ve 69 bin dolara kadar ulaştı.

Uzmanlar ve kripto para yatırımcıları bu dönemle birlikte artık Bitcoin’in hem bireysel hem de kurumsal yatırımcılar için önemli bir araç olduğu konusunda hemfikirdi. Ancak daha sonra Fed’in para sıkılaştırma politikalarını başlatmasıyla birçok varlık sınıfında olduğu gibi kripto paralarda da düşüşler başladı.

“Bu şekilde bir düşüş çok fazla yok”

Ancak o güzel günlerden bir yıl sonrasına bakıldığında kripto paralar için çoğu şeyin iyi gitmediği söylenebilir. BITO’nun hisse fiyatındaki yüzde 70’lik düşüş onu en kötü performans sergileyen 6. borsa yatırım fonu konumuna getirdi.

Rakamları veren şirket olan Morningstar Araştırma Hizmetlerini’nin baş istatistik yöneticisi Jeffrey Ptak konuyla ilgili olarak, “Çok fazla dibe giden ETF gördük ancak başlangıcından hemen sonra bu kadar fazla varlık toplayıp bu duruma gelen çok az ETF vardı” dedi.

1.2 milyar dolar kayıpla ilk sırada

BITO ilk yılında toplamda 1.8 milyar dolardan fazla para toplamayı başardı ancak değeri bugünlerde 624 milyon dolar civarında… Dolayısıyla 1.2 milyar dolara yakın bir erime söz konusu ve bu durum BITO’yu ilk yılında en çok değer kaybına uğrayan ETF konumuna getiriyor.

Hatırlanacağı üzere ProDShares CEO’su Michael Sapır, BITO’nun yatırımcılara sunulduğu ilk gün, bu ETF’in 8,4 trilyon dolarlık ETF endüstrisi için 1993’teki ilk ABD hisse senedi fonu, 2002’deki ilk sabit getirili fon ve 2004’teki ilk altın fonu ile aynı düzeyde bir dönüm noktası olduğunu söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl