IMF, merkez bankası dijital paraları için platform kuruyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkeler arası işlemleri kolaylaştırmak adına merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için bir platform üzerinde çalışıyor.

Dijital para birimlerinin artan popülaritesi ve kullanımı, dünya çapında mali kurumlar ile düzenleyicileri yeni bir finansal düzenin oluşturulması için harekete geçmeye zorluyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) da merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) üzerindeki çalışmalarını hızlandırıyor.

Reuters’in haberine göre, IMF Başkanı Kristalina Georgieva, IMF’nin merkez bankası dijital para birimlerinin ülkeler arasında kullanılabilmesini sağlayacak bir platform geliştirmek için çalıştığını söyledi.

IMF, küresel bir CBDC platformu konsepti üzerinde çalışıyor

Georgieva, “CBDC’ler parçalanmış milli öneriler olmamalı… Daha verimli ve adil işlemler için ülkeleri birbirine bağlayan sistemlere ihtiyacımız var. Birbirleriyle uyumlu olmaları gerekiyor. Bu nedenle IMF’de, küresel bir CBDC platformu konsepti üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı​.

IMF’nin, dijital paralar için ortak bir düzenleyici çerçeve üzerinde anlaşılmasını istediğini aktaran IMF Başkanı, bunun küresel uyumluluğa izin vereceğini kaydetti. Başkan ayrıca, ortak bir platform üzerinde anlaşmaya varılamaması durumunda, bu boşluğun muhtemelen kripto paralar tarafından doldurulacağını belirtti​.

Halihazırda 114 merkez bankasının CBDC’leri araştırdığını söyleyen Georgieva, “yaklaşık 10’unun ise bitiş çizgisini çoktan geçtiğini” ifade etti.

“CBDC’ler, sadece ülke içinde kalırsa kapasiteleri kullanılmamış olur”

Georgieva, ülkelerin CBDC’leri sadece iç kullanım için geliştirmeleri durumunda, kapasitelerinin yeterince kullanılmamış olacağını da belirtti​.

CBDC’lerin finansal katılımı teşvik etmeye ve havaleleri daha ucuz hale getirmeye de yardımcı olabileceğini belirten Georgieva, Ortalama para transferi maliyetinin yıllık olarak yüzde 6.3 oranında ve toplamda 44 milyar dolar olduğunu vurguladıç

Ayrıca Georgieva, CBDC’lerin varlıklarla desteklenmesi gerektiğini vurguladı ve kripto paraların, varlıklarla desteklendiğinde bir yatırım fırsatı olduğunu ancak desteklenmediklerinde spekülatif bir yatırım olduğunu sözlerine ekledi​.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl