IMF eski baş ekonomisti Rajan: Kripto paraların potansiyel bir geleceği var

Hindistan Merkez Bankası eski başkanı ve IMF başekonomisti Raghuram Rajan, Reuters Küresel Piyasalar Forum'unda gündemi değrlendirdi. Kripto paralar hakkında da konuşan Rajan, bu varlıkları FED için bir tehdit olarak nitelerken aynı zamanda, 'iyi regüle edilmiş' sabit coin'ler başta olmak üzere potansiyel bir gelecekleri olduğunu da belirtti.

Sözlerine Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) şirketlere ‘yeşil yatırım’ (*doğa dostu) konusunda zorlamada bulunmaması gerektiğini belirterek başlayan Raghuram Rajan, “Merkez Bankası’ndan ‘Sadece yeşil tahvilleri alın’ demesini beklemek, onun bir konu üzerindeki kendi fikrini dayatmasını istemek olur. Bu da öncelikle bir mâli problem demektir” dedi.

“Sabit coin’leri destekleyen temeller önemli”

FED’in bu tür konular yerine, siber güvenlik ve kripto para tehditlerine karşı önlemler alması gerektiğini belirten tecrübeli ekonomist şu ifadeleri kullandı:

“Merkez bankaları odak noktalarını finansal istikrar, siber güvenlik ve kripto paralar gibi tehditlere yöneltmelidir. Kripto paraların geleceği olduğunu düşünüyorum. Özellikle iyi regüle edilmiş sabit coin’lerin… Ancak sabit coin’leri destekleyen temellerin, zor zamanlarda oluşan ve tüm varlıkların değerlerini artıran parasal genişleme dışında neler olduğu hala net değil.”

“Son çareniz kripto paralar olmaz”

“Şunu da belirtmek gerekir, dünyanın sonu geldiğinde bile kripto paralar son çareniz olmaz. Yine de, uygun kullanım alanları olduğunda ben kripto paraların değerleri hakkında çok daha güvenli yorumlar yapabilirim. Bunlar özellikle sınırötesi işlemleri de içeren ödemeler konusunda olmalıdır.”

“Fiyatlar bir süre daha yüksek kalabilir”

Rajan ayrıca ABD’de uzun süredir tartışılan enflasyonun ve etkilerinin geçici olacağını düşündüğünü ancak ürün fiyatlarının da beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğini belirtti:

“Şu anda firmalar bu fiyat artışlarının geçici olduğundan eminler. Kalıcı olduğunu düşünmeden daha da yüksek fiyatlar gelmeyecektir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl