IMF’den kripto açıklaması: Artan benimsenmeye karşı birlikte durmalıyız

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyada her geçen gün artan kripto para adaptasyonunun ülkelerin para politikalarını bozabileceğini ve bu yüzden üye devletlerin bu duruma karşı birlikte hareket etmesi gerektiğini belirtti.

imf

El Salvador’un Bitcoin adımına karşı çıkan, Arjantin’e kredi verirken kripto para benimsenmesinin zorlaştırılması şartını koşan IMF, yeni bir açıklama yaptı ve dünyada artan kripto para kullanımının ülkelerin para politikaları için tehlike oluşturduğunu belirtti.

Bu ay başında yönetim kurulu üyelerinin yaptığı bir toplantıyı referans gösteren ve bu toplantıyla ilgili bir bilgilendirme açıklaması yapan IMF’nin yazılı değerlendirmesinde şu ifadeler kullanıldı:

“Kripto paraların dünyada gittikçe yayılan kullanımı, ülkelerin para politikalarını bozabilir, sermaye akışına engel olabilir ya da finansal riskleri ciddi şekilde artırabilir. Tüm ülkeler bu konuda birlikte hareket etmelidir”

“Resmi para ilân edilmemelidir”

Kripto para savunucularının iddia ettikleri faydaların henüz görülmediğini belirten IMF yöneticileri, bu tür varlıkların ülkelerde resmi para olarak ilân edilmemeleri gerektiği görüşünü de savundular:

“Kripto paralar konusunda iddia edilen muhtemel faydalar henüz görülmemiştir ve hatta büyük riskler ortaya çıkmıştır. Kripto, ülkelerde resmi para olarak öne çıkarılmamalıdır. Bazı yöneticilerimiz en iyi seçimin direkt olarak yasak koymak olmadığını düşünseler de, bazıları ise derhal yasak getirilmesi görüşüne sahip olduklarını söylemişlerdir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl