IMF: Kripto “niş” alan olmaktan çıktı, adım atın

Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) gelen raporda, kripto varlıkların son yıllarda “niş ürünler” olmaktan çıkıp ana akımda yer bulmasıyla, düzenleyicilerin daha kapsamlı düzenlemeler yapmasının adeta bir ihtiyaç haline geldiği belirtildi.

IMF Para ve Sermaye Piyasaları Dairesi Başkan Yardımcısı Aditya Narain ve yardımcı asistanı Marina Moretti tarafından kaleme alınan raporda, ulusal otoritelerin kriptoya yönelik bir müdahaleyi koordine etmesi ne kadar zaman alırsa düzenlemelerin yatırımcılara zarar verici şekillerde uygulanması olasılığının da o kadar artacağı belirtildi.

Rapor yazarlarına göre, kripto para ihraç eden şirketler, borsalar ve risk fonlarının güncel başarısızlıkları, sektörü düzenleme yönünde adımlar atılması için çok sayıda sebep verdi.

Raporda, “Küresel bir düzenleyici çerçeve; piyasalara düzen getirecek, tüketici güvenini aşılamaya yardımcı olacak, neye izin verildiğinin sınırlarını belirleyecek ve faydalı yenilikler için güvenli bir alan sağlayacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Kripto paralara yönelik endişelerde değişim

Bazı yetkililer kripto varlıkların ihracı ya da elde tutulmasını yasaklamak gibi aşırı önlemler alırken diğerleri daha ılımlı kurallarla sektör oyuncularını cezbetmeye çalışıyor.

Kripto paranın ilk zamanlarında, düzenleyiciler en çok kara para aklama veya diğer yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı işlemleri önlemekle ilgileniyorlardı. Ancak rapora göre son zamanlarda, kripto para birimleri “spekülatif yatırımlar ve potansiyel ödeme araçları olarak ana akım bir varlık” geliştirdikçe yaşanan endişeler de değişti.

Kripto para birimleri gelişirken düzenleyicilerin de buna ayak uydurmakta zorlandığı görüldü. Özellikle de bütçeler daraldığı ve öncelikler değiştiği için, kurumların alan uzmanlığına sahip personel istihdam etmesinin zor olduğu da gözlemlendi. Son olarak raporda, uygun ve kapsamlı bir düzenlemeye duyulan ihtiyacın hiç bu kadar güçlü olmadığı vurgulandı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl