IMF’den kripto paralar konusunda yeni rapor: Finansal istikrarı baltalıyor

Son dönemde geleneksel finans tarafından, kripto paralar hakkında yapılan olumsuz yorumlara bugün bir yenisi daha eklendi. Uluslararası Para Fonu (IMF), kripto paraların gelişmekte olan piyasalara girmesinnin, sermaye kontrolünü baltalayacağını ve dolayısıyla finansal istikrarı da bozacağını belirten bir açıklama yaptı. Yayımlanan Küresel Mali İstikrar Raporu'nda kripto paralar yine kara para aklama ve terörizmin finansmanı konularıyla birlikte anıldı.

imf

2021 yılında kripto paraların durdurulamaz yükselişi, birçok ülkenin regülasyon kurumlarını harekete geçirmiş ve özellikle merkezi borsalar bu anlamda hedef haline gelmişti. Politikacıların yanında FED, Avrupa Birliği Merkez Bankası gibi kurumların yöneticileri de kripto paralar hakkında düzenli olarak “Onlar para değiller” yorumunu yapmaya devam ederken, bugün de bu tür olumsuz açıklamalarda bir yenisi daha eklendi.

“Hack olaylarının şu an için etkisi büyük değil”

Uluslararası Para Fonu (IMF), Küresel Mali İstikrar Raporu’nda birçok kripto paranın sağlam bir altyapı ve yönetişim sistemine sahip olmadığı ve regülasyon kurumları tarafından denetlenmeye ihtiyacı olduğunu belirtti. Dimitris Drakopoulos, Fabio Natalucci ve Evan Papageorgiou tarafından yazılan ilgili bölümde, şu ifadeler yer aldı:

“Finansal istikrarsızlığın yanısra, birçok kripto para borsasının da siber korsanlar tarafından saldırıya uğradığı ve müşteri fonlarının ciddi şekilde çalındığı olaylar yaşanmıştır. Bu olayların, finansal istikrarsızlık açısından şu ana kadar büyük etkisi olmamıştır ancak, kripto varlık daha ana akım oldukça, muhtemel etkileri de büyümeye başlayacaktır”

“Bazı kripto paralar sadece dolandırıcılık için yaratıldı”

Raporun aynı bölümünde birçok kez olduğu gibi yine kara para aklama ve terörizmin finansmanına vurgu yapıldı:

“Yetersiz regülasyonlar kullanıcılar için büyük risk teşkil etmektedir. Bazı kripto paraların sadece dolandırıcılık için yaratıldığı ve bunların anonimliği de düşünüldüğünde regülasyon kurumları için ciddi boşluklar oluşmakta ve terörzimin finansmanı ile kara para aklama gibi olaylar için istenmeyen kapılar açılmaktadır”

IMF’den yapılan açıklamada ayrıca, sabit coin’lerin bu sene 4 kat büyüyerek 120 milyar değere ulaşmasının yarattığı sorunlara da değinildi.

El Salvador’a ‘Hayır’ demişlerdi

Hatırlanacağı üzere Bitcoin’in legal para olması yönündeki kanunu Haziran ayı başında kabul eden El Salvador, IMF’den 1 milyar dolarlık lrediyi de bu yüzden alamamıştı. Dünya Bankası da, Bitcoin adaptasyonunun ülkede geliştirilmesine yönelik çağrıya ret cevabı vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl