Büyük İngiliz bankalarının sistemleri çöktü, milyonlar hesaplarına erişemedi

Büyük İngiliz bankaları Halifax, Lloyds ve Bank of Scoland'ın sistemleri çöktü, milyonlar 5-6 saat boyunca hesaplarına giriş yapamadı.

2020’nin ilk gününde milyonlarca Halifax, Lloyds ve Bank of Scoland müşterisi, bankalarının internet sitelerinin çökmesiyle hesaplarına erişemedi.

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetleri üç bankanın müşterilerine de kapalıydı. Britanya’nın büyük bir bölümündeki müşteriler, bu bankaların internet sitelerine ve mobil uygulamalarına 5-6 saat boyunca oyunca giremediler.

Lloyds Banking Group’a bağlı Halifax, Lloyds ve Bank of Scotland’dan yapılan açıklamalarda, yaşanan sorunlar için özür dilendi.

Aşağıda Halifax ve Lloyds bankalarında yaşanan kesintinin boyutu görülüyor.

Bu arada üç banka da 2018 yılında müşterilerine kredi kartlarıyla Bitcoin alımını yasaklamıştı.

Benzer bir kesintiyi geçtiğimiz yıl Visa yaşamıştı. Günde 150 milyonun üzerinde işlem gerçekleştiren Visa’nın ağı, İngiltere ve Avrupa genelinde kesintiye uğramıştı. Milyonlarca müşteri, süpermarket zincirlerinde Visa kartlarıyla ödeme yapamamış, kartlarını kullanamamıştı. Buna karşılık Bitcoin’in merkezi olmayan ağı, kurulduğu 3 Ocak 2009’dan bu yana zamanın yüzde 99.99’unda çalışır haldeydi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl