Standard Chartered’dan BTC için 175 bin, ETH için 35 bin dolar tahmini

İngiliz bankacılık ve finansal hizmetler şirketi Standard Chartered, kripto paralarla ilgili ilk raporunu bugün yayımladı. Kurumun hem Bitcoin hem de Ethereum'da yükseliş beklentisinde olduğu görülürken, Ethereum konusundaki 35 bin dolarlık fiyat tahmini de dikkat çekti.

Kurumsal şirketler için bu yılın 4. çeyreğinde tamamlanması plânlanan bir kripto para platformu kurma çalışmaları yapan İngiliz bankacılık devi Standard Chartered, endüstriyle ilgili ilk raporunu da hazırladı.

The Block‘un haberine göre kurumun Geoffrey Kendrick liderliğindeki küresel araştırma ekibi, Ethereum’un daha çok borç verme ve sigortacılık konusunda hizmet veren bir finansal piyasa rolünü oynadığını düşünüyor. Diğer taraftan ekip Bitcoin’i ise bir para birimi olarak görüyor.

“Ethereum, Bitcoin’i geçebilir”

İlk iki kripto paranın kıyaslaması uzun zamandır endüstri uzmanları tarafından sıklıkla yapılıyor. Birçok uzman, Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini belirtirken Standard Chartered ekibi de bu fikre sahip olanlardan… Dev kurumun ekibine göre; Ethereum’un daha fazla kullanım alanı olması, onun piyasa değerinin bir gün Bitcoin’i geçeceğinin bir göstergesi…

BTC 175 bin dolar, ETH 35 bin dolar

Bankanın raporuna göre Bitcoin uzun vadede 50 bin ilâ 175 bin dolar aralığında bir noktada bulunacak. Ethereum için ise bu aralık 26 ilâ 35 bin dolar seviyesi… Ancak bankanın çalışanlarına göre, Ethereum’un bu bölgeye erişebilmesi için Bitcoin’in mutlaka 175 bin dolarlık bölgeye çıkması gerekiyor.

Standard Chartered, Bitcoin’i daha çok bir para birimi olarak gördüğü ve beklentilerdeki fiyata ulaşabilmesi için kredi kartı piyasasının değeri ile bankasız insanların oluşturduğu sektöredeki muhtemel işlem değeri üzerinden bir hesaplamaya gitti. Diğer taraftan Ether için ise, küresel bankaların toplam değeri ile küresel kredi kartı şirketlerinin toplam değeri arasında bir kıyaslama yapıldı.

Ethereum’da daha büyük risk ve daha büyük getiri mevcut

Birçoklarına göre 35 bin dolarlık Ethereum fiyatı yüksek bir tahmin olarak gözükse de, bankanın ekibi, bu fiyatın hem ETH’nin BTC’ye karşı olan göreceli içinde bulunduğu zorluğu hem de ETH’nin gelişimi hakkındaki belirsizliği yansıttığını düşünüyor. Yani bankaya göre Ethereum’da risk daha fazla ancak getirinin yüksekliği de Bitcoin’e göre yine daha fazla…

Standard Chartered’a göre ayrıca, Ethereum 2.0’a geçişin sağlanmasıyla birlikte hem işlevsellik hem de ölçeklenebilirlik artacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Ulaş Eral Yanıtla

    Arz sayısı sınırsız olan ETH nin 35 bin doları görmesi ütopik bir tahmin, hayal gücü çok fazla!.. BTC için rakamlar değişebilir!.. Bence asıl gözden kaçan yada kaçırılan XRP dir!… Bu kadar yalan yanlış balon haberler ile kripto para alım satımı akıma uğrarken, bir sürü insanı da elektrik çarpar gibi çarpıp bırakıyorlar!… Bundan sonra kripto para dünyası XRP ile hareket edebilir!. Çoğunun baloncuklar halinde patlamaya hazır bomba gibi olduğunu düşünüyorum!…