İngiliz regülatör çok tartışılan Worldcoin’i araştıracak

OpenAI CEO'su Sam Altman'ın projesi olarak da bilinen Worldcoin, İngiltere'nin verilerin korunmasından sorumlu denetim kurumu Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO) tarafından araştırılacak.

Dün resmen başlatılan ve Vitalik Buterin dahil birçok kişinin sert eleştirilerde bulunduğu Worldcoin hakkında İngiliz regülatör ICO tarafından da araştırma başlatılacağı belirtildi.

ICO kurumunun sözcülerinden biri konuyla ilgili Reuters’a verdiği demeçte, “Birleşik Krallık’ta Worldcoin’in başlatılmasını izliyoruz. Bununla ilgili araştırmalar yapacağız” dedi.

Dün başlatılan ve aynı anda birçok borsada listelenen Worldcoin, insanların retina taraması karşılığında onlara ücretsiz WLD token veriyor. Proje sahipleri Worldcoin’i bir dijital pasaport girişimi olarak tanımlıyor. Projenin geliştirme sürecinde 2 milyon kişi göz taramasını yaptırmış ve WLD token almaya hak kazanmıştı.

Ancak birçok kesim projenin insanları fişlemek ve bilgilerini almak için yaratıldığını öne sürüyor.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de dün yazdığı bir blog yazısında Worldcoin projesinin ciddi eksiklikleri olduğunu belirtmiş ve eleştirilerde bulunmuştu. Buterin ayrıca bu tarz projelerin olmadığı bir dünyanın da yine riskli olacağını ifade etmişti.

Worldcoin ise her ülkedeki yerel regülasyon kurallarına sıkı derecede bağlı olduğunu iddia ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl