Dünyanın dev ekonomileri dijital para için bir araya geliyor

İngiltere Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası ile Kanada, Japonya, Avrupa, İsviçre ve İsveç'nin merkez bankaları dijital paraları araştırmak üzere grup kurdu.

İngiltere Merkez Bankası BoE (The Bank of England), merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDCs) potansiyel kullanım alanlarını araştıracağını resmi olarak duyurdu.

Yayınlanan duyuruya göre BoE, merkez bankası dijital para birimlerini araştırmak için Kanada, Japonya, Avrupa, İsviçre ve İsveç olmak üzere beş merkez bankası ile birlikte bir grup kurdu.

Grubun denetimini Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) üstlenecek, başkanlığını ise BIS İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeure ve İngiltere Merkez Bankası’nın başkan yardımcısı Jon Cunliffe yapacak.

Altı merkez bankası ve BIS, CBDC kullanım vakalarını değerlendirecek; sınır ötesi birlikte çalışabilirlik dahil ekonomik, işlevsel ve teknik tasarım seçenekleri ve gelişen teknolojiler hakkında bilgi paylaşımı yapacak.

BoE, grubun ayrıca özellikle Finansal İstikrar Kurulu ve Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi olmak üzere ilgili kurumlar ve forumlarla yakın iş birliği içinde bulunacağını söyledi.

Bu arada gruptaki en az iki merkez bankası (İsveç Ulusal Bankası ve Avrupa Merkez Bankası) egemen dijital para birimlerini halihazırda geliştiriyorlar. Kanada Bankası ile İsviçre Ulusal Bankası da bir süredir CBDC’leri araştırıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl