İngiltere’den Bitcoin ve Ether ETN’lerine onay

Dünyada kurumsal yatırımcıların başta Bitcoin olmak üzere kripto destekli ürünlere olan talebi gittikçe artarken İngiltere'den de bu konuda olumlu bir adım geldi. Ülkenin finans regülatörü olan FCA, kripto para destekli tahviller için lisanslı yatırım borsalarından gelecek taleplere itiraz etmeyeceğini belirten bir basın açıklaması yaptı. FCA ayrıca, bireysel yatırımcıların bu ürünlerine erişimine ise izin vermeyeceğini belirtti.

Bitcoin’in 71 bin doların üzerine çıktığı pazartesi sabahı İngiltere’nin finans regülatörü olan Mali Davranış Otoritesi’nden (FCA) önemli bir basın açıklaması geldi. Kurum, Onaylı Yatırım Borsaları tarafından gelen kripto destekli ETN’lerin önünü açacağını belirtti.

ETN’ler, içinde yatırım firmalarından kredi veren şirketlere kadar profesyonel yatırımcılara açık olacak. FCA, katı kurallarını ise bireysel yatırımcılar için uygulamaya devam etti ve bu yatırımcı grubuna kripto destekli ETN’leri kapadı. Kurum, “Bireysel yatırımcıların bu alana girmesine izin verilemeyecektir” dedi.

Kurum ayrıca borsaların gerekli olan önlemleri almaktan da tamamen sorumlu olduğunu kaydetti.

LSE kabul edecek

Bu açıklamanın ardından ise Londra Borsası, ikinci çeyrek itibarıyla Bitcoin ve Ether ETN’leri için başvuruları kabul edeceğini duyurdu. Bu duyuruyla birlikte Bitcoin 71 bin, Ether ise 4000 dolar sınırını aşmayı başardı.

İngiltere özellikle kripto paralar konusunda sıkı kurallara sahip olmasıyla biliniyor. FCA, otobüs ve metro duraklarında kripto para şirketlerinin reklam vermesini de yasaklamıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl