İngiltere’de yeni kripto kuralları: 24 saat bekleyecekler

En sert kripto regülasyon kurallarının olduğu ülkelerden biri olan İngiltere'de, kripto para platformları, ilk kez kripto yatırımı yapacak olan yatırımcılarına 24 saatlik bekleme süresi tanımak zorunda kalacaklar.

Otobüs ve metro duraklarında dâhi kripto para reklamlarının yasaklandığı İngiltere’de, Finansal Davranış Otoritesi (FCA) şirketlere yeni kurallar getirdi ve bunları resmen açıkladı.

Birleşik Krallık yargı bölgesindeki kullanıcılara kripto hizmeti veren şirketler bundan sonra, müşterilerinin kripto alım talebinde bulunmalarından ancak 24 saat sonra alım yapılmasına izin verebilecekler.

Bu sabah yapılan açıklamaya göre yeni kurallar 8 Ekim 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek. Bu kurala dahil olacak müşterilerin daha önce herhangi bir şekilde kripto para almamış olmaları yani hayatlarında ilk kez kripto yatırımı yapıyor olmaları gerekiyor.

Kullanıcılar kripto para alım talebi gönderdikten sonra, 24 saatin ardından alım yapacaklarına dair kendilerine gönderilen doğrulamayı da kabul etmek zorunda olacaklar.

“Herkesin hakkı ama…”

FCA başkanı Sheldon Mills konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Herkesin kripto para alma ve yatırım yapma özgürlüğü vardır ancak aceleci davranarak hata yapmalarını da önlemek istiyoruz” dedi.

Öte yandan referans ve tavsiye gibi sistemler de yine tamamen yasaklanacak. FCA, bu sayede kripto konusunda bilgi sahibi olan kişilerin yatırım yapmasını sağlamak istiyor. Şirketler ayrıca üyelik esnasında kullanıcıları riskler konusunda da uyarmak zorunda kalacak.

İki katına çıktı

FCA yeni kurallar getirmesinin arkasında gittikçe artan kripto yatırımcı sayısının olmasını gösterdi. Yapılan açıklamada 2022’de Birleşik Krallık bölgesindeki kripto yatırımcı sayısının, 2021’in iki katı olduğu belirtildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl