İngiltere kripto merkezi olmaktan vaz mı geçti? Kripto şirketleri engelleniyor

Birleşik Krallık'taki kripto işletmeleri, finansal bağımsızlık yolunda bir başka engelle daha karşılaştıkları için zor günler geçiriyor. Haberlere göre, bankalar daha fazla evrak talep edip işlemlerini daha yakından takip ederek bu şirketlerle iş yapmanın zorluğunu artırıyor.

bitcoin-ingiltere

Bloomberg’de belirtilen çeşitli kaynaklara göre, Başbakan Rishi Sunak’ın yönetiminin Birleşik Krallık’ı dijital varlık şirketlerinin iş yapması ve genişlemesi için mükemmel bir yer olarak tanıtmasına rağmen, bankaların kripto firmalarının banka hesabı almasını engellediği bildiriliyor.

İngiltere’de kriptonun geleceği kasvetli görünüyor

Natwest ile HSBC’nin müşterilerin kripto para borsalarına taşıyabilecekleri fon miktarını azaltması ve Barclays’in Binance transferlerini dondurmasıyla birlikte, Birleşik Krallık’ta kriptonun geleceği her zamankinden daha kasvetli görünüyor.

Bu düzenlemeler sektörü daha güvenli ve şeffaf hale getirmeyi amaçlarken, firmaların Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermesini de zorlaştırdı.

İngiltere’nin kripto merkezi olma planlarıyla ilgili hayaller yıkıldı

Birleşik Krallık’taki kripto para şirketleri, temel bankacılık hizmetlerini almak için mücadele ederken zorlu bir savaşla karşı karşıya kaldı. Başvuruları reddedilen, hesapları dondurulan ve evrak işleri biriken bu firmalar ülkede faaliyet göstermeyi her zamankinden daha zor buluyor.

Bloomberg haberinde, bu şirketlerin Başbakan Rishi Sunak hükümetine başvurarak vahim durumdan duydukları memnuniyetsizliği dile getirdikleri bildirildi.

Kripto firmaları bankalardan art arda ret yiyor

Londra merkezli bir kripto firması olan SavingBlocks da İngiltere’de bu konuda mücadele eden ve sayıları giderek artan kripto şirketlerinin arasına katıldı.

Bloomberg’e göre, firma dokuz farklı bankaya kurumsal hesap başvurusunda bulundu. Ancak bunlardan yedisi tarafından reddedildi. Bu da şirketleri daha kripto dostu ülkelere taşınmaya iten bir sebep olarak görülüyor.

Kurucu Edouard Daunizeau, Birleşik Krallık’taki şirketler için mevcut seçeneklerin eksikliğini ve geleneksel bankaların temel bankacılık hizmetlerini sağlama konusundaki isteksizliğini gerekçe göstererek hayal kırıklığını dile getirdi. SavingBlocks yalnız değil, diğer kripto şirketlerinin de İngiltere’de benzer bankacılık reddi ve düzenleyici engellerle karşılaştığı bildiriliyor.

“İngiltere’nin fintech sektörü için büyük kayıp”

Bankacılık kısıtlamaları, halihazırda Finansal Davranış Otoritesi tarafından dayatılan sıkı düzenlemelerle boğuşan bölgedeki şirketler için büyük bir gerileme anlamına geliyor.

Birleşik Krallık’ın kripto devrimini benimseme konusundaki isteksizliği, ülkenin fintech sektörü için önemli bir kayıp olarak görülüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl