Birleşik Krallık ‘kripto merkezi’ olma kararlılığını sürdürüyor

Birleşik Krallık, FTX borsasının batışının ardından sektörün zedelenen itibarına rağmen küresel bir kripto merkezi olma konusundaki kararlılığını sürdürüyor.

Dün milletvekilleri ve finans uzmanları Birleşik Krallık’ta kripto varlık endüstrisini teşvik etmenin artılarını ve eksilerini tartıştı.

Birleşik Krallık Hazine Komitesi, Hazine Ekonomi Sekreteri Muhafazakâr Milletvekili Andrew Griffith tarafından kripto dünyasındaki son gelişmeler hakkında bilgilendirildi.

Griffith, hükümetin kripto paraların arkasındaki devrim yaratan teknolojiyi benimsemeyi umduğunu söyledi.

Birleşik Krallık kripto endüstrisi konusunda hevesli

Griffith, piyasada kripto paraları, dağıtık defter teknolojisi ve blok zinciri gibi temel teknolojileri benimsemenin Birleşik Krallık ekonomisine sağlayacağı faydaları ortaya koyan çok çeşitli tahminler olduğunu da belirtti.

Komitenin, kripto para borsası FTX’in çöküşü de dahil olmak üzere 2022 olayları göz önüne alındığında, kripto endüstrisinin bazı bölümlerine güvenilirlik kazandırabilecek politikalar hakkında hevesli olduğu görüldü.

Griffith açıklamasında, “Birleşik Krallık hükümetinin hedefleri arasında; ülkenin iyi düzenlenmiş, teknolojik açıdan gelişmiş finansal sistemlere ev sahipliği yapmak yer alıyor. Bunun içinde de bu yeni teknolojiye kesinlikle yer vardır.” ifadelerini kullandı.

Muhafazakâr Milletvekili, Birleşik Krallık hükümetinin kripto paralar ile sabit coin’ler için büyüme ve yeniliği teşvik eden bir rejim kurmak istediğini söyledi.

CBDC’ye ilişkin istişare belgesi çok yakında

Hükümetin genel olarak kripto para sektörünün düzenlenmesi ve İngiltere Merkez Bankası ile birlikte egemen bir Birleşik Krallık merkez bankası dijital para birimi (CBDC) hakkında bir müzakere belgesi hazırlanacağı da bildirildi. Griffith, istişare belgesinin yayımlanması için bir tarih vermedi, ancak “aylar değil haftalar içinde” gerçekleşeceğini söyledi.

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak, ülkenin dijital varlıklar, dağıtık defter teknolojisi ve kripto paralar için bir merkez olma konumunu artırma isteğini dile getirmişti.

Sunak Nisan 2022’de, Birleşik Krallık’ı “küresel bir kripto varlık teknolojisi merkezi” haline getirme planını detaylandırmış ve Hazine’nin eski ekonomi sekreteri John Glen ile birlikte Birleşik Krallık’ın kripto gelecek için bir yol haritası ortaya koymuştu. Ayrıca bir NFT projesi üzerinde çalışıldığı da bildirilmişti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl