Kriptoya yatırım çekmek isteyen İngiltere’de yeni reform kuralları açıklandı

İngiltere'de kısa süre önce göreve gelen maliye bakanı Jeremy Hunt, finans çevrelerini ülkeye çekmek için ortaya atılan reform kurallarını bugün açıkladı. Brexit'in ardından ekonomiyi güçlendirme amacıyla çıkarılan kurallar blok zinciri teknolojisi ve kripto para yatırımlarını da teşvik etmeyi amaçlıyor.

İngiltere’de yeni başbakan Rishi Sunak’ın maliye bakanı olduğu dönemde sürekli bahsettiği, ülkeyi dijital inovasyonun merkezi yapma projesi tüm hızıyla devam ederken, yeni maliye bakanı Jeremy Hunt da, bu konuda çıkarılan yeni reform kurallarını bugün açıkladı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasından sonra büyümeyi desteklemesi amaçlanan aynı zamanda “30 maddelik Edinburgh Reformları” adındaki kurallar bütünü, dijital sterlin çıkarılması gibi hedeflere sahip ve blok zinciri teknolojisi ile kripto alanına da hitap ediyor.

Dijital sterlin konusunda, birçok yargı bölgesinin denemeleri inceleme altına alınırken, kripto para yatırımı yapan şirketlerin de İngiltere’ye çekilmesi isteniyor. Bunun ilk adımı olarak “Yatırım Yönetimi Muafiyeti” adında ve, denizaşırı yatırımcıların fonlarını ülkeye getirmesini teşvik edecek olan bir kanun da çıkarılacak. Bu kanuna kripto para yatırımları da dahil edilecek.

Merkeziyetsiz finans regüle alanda kullanılacak!

Hükumet kripto alanında yeni ve uygulanabilirliği tartışmalı olacak bazı düzenlemeler de getirmeyi plânlıyor. Finansal Piyasalar Altyapı Alanı adındaki bir uygulamayla merkeziyetsiz finans teknolojilerinin regüle bir şekilde kullanılmasına izin verilmesi düşünülüyor. Bu alanın 2023’ten itibaren şirketlere açılacağı belirtiliyor.

Kurallar paketinde tüketici korunması da eksik kalmadı. Hükumet, 1974’e dayanan şu anki kanunu ciddi şekilde revize edecek. Değiştirilen kanunda ödenen komisyon ücretleri ve maliyetler düşürülüp inovasyon teşvik edilmeye çalışılacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl