İngiltere Merkez Bankası’ndan sabit coin uyarısı: Sınırlama gerekebilir

İngiltere Merkez Bankası, finansal istikrara yönelik potansiyel rahatsızlıkları önlemek için sabit coin’ler için sınırlamaların gerekli olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe, Londra düzenlenen Innovate Finance Global Summit’te, düzenleyicilerin finansal istikrara yönelik olası tehlikeleri önlemek için ödemelerde sabit coin kullanımına kısıtlamalar getirmeleri gerekebileceği konusunda uyardı.

Cunliffe, yaptığı konuşmada, İngiltere Merkez Bankası’nın değerlendirmesinin, bankacılık sistemi üzerindeki etkiden kaynaklananlar da dahil olmak üzere finansal istikrar risklerinin zaman içinde yönetilebilir olması gerektiği yönünde olduğunu belirtti.

“Sabit coin’ler için başta kısıtlamalara ihtiyaç duyulabilir”

İngiltere Merkez Bankası yetkilisi, “Sabit coin’lerin ne ölçüde ve hangi hızda benimsenebileceğini kesin olarak bilemeyiz. Finansal sistemin istikrarını tehlikeye atabilecek istikrarsızlaştırıcı değişiklikleri önlemek için özellikle erken aşamalarda kısıtlamalara ihtiyacımız olabilir.” dedi.

Bunun da Tether’in USDT’si, Circle’ın USDC’si ve Binance’in BUSD’si gibi sabit coin’ler için önemli sonuçlar doğuracağına neden olabileceği söylendi.

Şu anda, 85 bin sterlin (105 bin 100 dolar) kadar mevduat sigortası ile korunan ticari banka parasının aksine, bir sabit coin arızası durumunda müşterilere geri ödeme yapılması için bir çerçeve bulunmuyor. Yetkili, bir sabit coin’i destekleyen varlıkların itfa taleplerini karşılamak için yeterli değere sahip olduğunu garanti etmenin önemini vurguladı.

Cunliffe, “sistemik sabit coin’lerin” veya finansal sistem için risk oluşturan token’ların, sahiplerinin fonlarını kolayca çekebilmelerini sağlamak için yüksek likiditeye sahip varlıklarla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin kripto paralara bakışı

Birleşik Krallık hükümeti şu anda, kripto paraların tüketiciler için oluşturabileceği potansiyel tehlikeleri azaltmayı amaçlayan yeni düzenleyici önlemler geliştirmek adına bir danışma sürecinde.

Halihazırda Birleşik Krallık parlamentosunda görüşülmekte olan Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısı, kripto paralara ilişkin bazı hükümler içeriyor. Henüz uygulamaya konulmamış olan söz konusu mevzuat, varlığa dayalı sabit paraları düzenleyici gözetime tabi tutmayı amaçlıyor.

Başbakan Rishi Sunak, geçen yılın başlarında Boris Johnson yönetiminde maliye bakanıyken İngiltere’yi bir “kripto merkezi” haline getirmek için yola çıkmış, önemli bir kripto para destekçisi.

Birleşik Krallık ayrıca İngiliz Sterlininin dijital bir versiyonunun incelenmesi olasılığını da araştırıyor. İngiltere Merkez Bankası şubat ayında yaptığı açıklamada, nakit kullanımındaki düşüşle ilgili mevcut eğilimlerin devam etmesi halinde İngiltere’nin bir merkez bankası dijital para birimine (CBCD) ihtiyaç duymasının “muhtemel” olduğunu söyledi.

“CBDC’ye ihtiyaç duyulması muhtemel”

Cunliffe pazartesi günü de bu görüşünü yineleyerek “ödemeler ve para alanındaki mevcut eğilimler devam ederse bir CBDC’ye ihtiyaç duyulması muhtemeldir” dedi. Yetkili, nakit kullanımının daha da azalması ve daha fazla banka dışı kurumların kendi dijital paralarını çıkarması riskinden de bahsetti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl