Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İngiltere Merkez Bankası: Sabit coin’lere banka regülasyonları uygulanmalı

İngiltere Merkez Bankası, sabit coin'ler ilgili bir açıklama yaptı ve bu tür kripto paralara da bankalarla aynı tür regülasyonların uygulanması gerektiğini belirtti. Kurum ayrıca kendi merkez bankası dijital parasını çıkarıp çıkarmayacağı konusunda da henüz bir karar alınmadığını duyurdu.

Son dönemde kripto paralar ve borsaları konusunda sert adımlar atan İngiltere’de sabit coin’ler ile ilgili bir açıklama da İngiltere Merkez Bankası’ndan (BoE) geldi. Kurumdan yapılan açıklamada, “Sabit coin’ler, finansal istikrarı etkileyecek şekilde bir büyüme kaydederlerse, banka mevduatları olarak da bilinen ticari banka paralarıyla aynı standartlarda regüle edilmelidir” denildi.

“İnsanlar banka dışındaki sektörü tercih edebilirler”

Yapılan açıklamada ayrıca, Britanya bankalarında tutulan perakende yatırımcı mevduatlarının, 5’te 1’inin dijital para olarak yatırımcılarda durduğunun varsayıldığı bir senaryo da ortaya konuldu ve şu ifadeler kullanıldı:

“Muhtemel bir para çıkışı durumunda, ticari bankalar bilançolarını yeniden ayarlamak zorunda kalacaklardır. Bankaların fonlama giderlerindeki artışlar, kredi faizlerinde de yükselişe neden olabilir. Bu yüzden borç almak isteyen kişiler, bankacılık sektörünün dışındaki fırsatlara yönelmek isteyebilirler.”

“Artık zor ve gerekli soruları sormanın zamanı geldi”

BoE Başkanı Andrew Bailey de konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Sabit coin’leri ödemelerdeki konumu ve ülkelerin CBDC’ler konusundaki hamleleri birçok tartışılması gereken konu ortaya çıkardı. Dijital paraların bu yeni formları söz konusu olduğunda, artık zor ve gerekli soruları sormalıyız.”

Bailey kısa süre önce İngiltere Parlamentosu’nda Hazine Komitesi’nin sorularını yanıtlamış ve “Kripto paralar çok tehlikeli ve onlara büyük bir ilgi var” demişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl