Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard alımına durdurma

Son dönemde yapay zeka adımlarıyla ön plâna çıkan Microsoft'un, oyun dünyasının önemli şirketi Activision Blizzard'ı satın almasına İngiltere regülatöründen durdurma kararı geldi. Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), 2022'nin başından beri sürdürdüğü soruşturmasını tamamlayarak bu kararı alırken, Microsoft'un ise itiraz etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

2022’nin ocak ayında Activision Blizzard şirketini satın almak istediğini açıklayan ve 69 milyar dolarlık anlaşmayı duyuran Microsoft’a İngiltere regülatörü engel oldu. Yaklaşık 1 senedir konu hakkındaki araştırmasını sürdüren Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), diğer şirketler için adil bir düzen sağlamayacağı gerekçesiyle alımı iptal etti.

Bulut oyun hizmetleri tartışma konusu oldu

Bilindiği üzere Activision Blizzard şirketi, içinde mobil oyunların da olduğu “gaming” dünyasının en büyük firmalarından bir tanesi durumunda… Şirket, Sony’nin ürettiği konsol ürünü olan PlayStation markası ile büyük rekabet içinde yer alıyor. İngiliz medyasındaki haberlere göre ise; CMA, Microsoft’un özellikle Activision Blizzard’i satın aldıktan sonra, oyunları sadece kendi bulut oyun hizmetlerinden sağlayacağı şüphesiyle bu yasak kararını aldı.

“İzin verilirse inovasyon zarar görür”

Konuyla ilgili CMA tarafından yapılan açıklamada “büyüyen piyasada rekabetin engellenmesi” durumu olduğu belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Sektörün hızla büyüdüğü şu günlerde, Microsoft’un, bulut oyun piyasasında kuvvetli bir pozisyon almasına izin vermek, inovasyondaki gelişmeleri engelleyecektir”

İtiraz edilecek

Teknoloji devi Microsoft’un ise, CMA’in bu kararına itiraz etmesine kesin gözüyle bakılıyor. Microsoft ayrıca, yaklaşık bir yıldır süren bu tartışmalar için ise; CMA’in gündeme getirdiği tüm sorunlara “zaten çareler sunduğunu” iddia ediyordu.

Haberin ortaya çıkmasının ardından ise Activision Blizzard hisselerinde düşüş meydana geldi. Düşüşler yüzde 10’un üzerine çıktı.

Activision Blizzard şirketi, dünyaca bilinen Call of Duty, World of Warcraft, Diablo ve Candy Crush’ın yaratıcısı konumunda… 2008 yılında Activision ve Blizzard Entertainment’ın birleşmesiyle kurulan firma, konsol ve mobil oyunlar alanında da birçok ürün sunuyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl