İngiltere Premier Lig’den yüz milyonlarca dolarlık NFT anlaşması geliyor

Son dönemde futbol başta olmak üzere spor endüstrisinin birçok iş birliğine imza attığı kripto para evreni, dünyanın en kaliteli futbol ligi olarak gösterilen Premier Lig'e de dahil oluyor. Premier Lig'in 20 takımının dün yaptığı bir toplantıda, bu sene içinde tüm takımları kapsayan yüz milyonlarca dolarlık bir NFT anlaşmasının başlatılabileceği belirtildi.

Premier Lig kulüplerinin dün sabah yapılan bir hissedarlar toplantısında, bu sene başlatılacak bir markalaşmış NFT projesini tartıştıkları belirtildi. İngiliz medyasından The Telegraph’ın geçtiği özel haberde, kulüplerin yeni bir gelir kapısı oluşturmak ve bunun için de blok zinciri teknolojisiyle desteklenen NFT endüstrisine girmek istedikleri yazıldı.

Daha önceden bu sektöre, yaşanan volatiliteden ötürü temkinli yaklaştıklarını ancak NBA başta olmak üzere spor endüstrisinde bu teknolojiye gösterilen ilginin büyüklüğüne artık kayıtsız kalamayacaklarını belirten hissedarlar, blok zinciri üzerinde saklanan ve kripto paralarla işlem yapılan bu yüzmilyonlarca dolarlık yeni gelir modeline geçiş konusuna sıcak bakmaya başladılar.

Haberde ayrıca, toplantıda özellikle NBA’deki Top Shot modelinin ön plâna çıkarıldığı aktarıldı. Bilindiği üzere Top Shot, oyuncu kartları yerine daha çok önemli anların videolarını NBA hayranlarına sunuyor.

Futbol sektöründe de özellikle son dönemde Fransız merkezli Sorare ön plâna çıkmış durumda… Futbolcu kartlarının, o haftaki performanslara göre değerlendiği bir platform olan Sorare’de geçtiğimiz ay Norveçli futbolcu Haaland’ın başka bir kopyası olmayan kartı, yaklaşık 600 bin euroya satılmıştı. Sorare’nin hem Türkiye Kulüpler Birliği hem de birçok Türk kulübüyle de anlaşması bulunuyor.

NBA yıldızı Stephen Curry ve PSG’li ünlü futbolcu Neymar’ın da, Bored Ape Yach Clup NFT’leri aldıkları biliniyor.

Terry’nin kupayı sergilemesi engellenmişti

Premier Lig oluşumu ayrıca, İngiltere’nin efsane oyuncularından biri olan ve kendi NFT koleksiyonunu çıkaran John Terry’yi, dijital görsellerden Premier lig kupasını çıkarması konusunda uyarmıştı. Sebep olarak kupanın haklarının Premier Lig’e ait oluşu gösterilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl