Düşüşün ortasında İngiliz kurumu FCA’den kripto para uyarısı

Birleşik Krallık'taki finansal regülasyon kurumu olan Mali Davranış Otoritesi (FCA), kripto paralar ve NFT'ler hakkında bir uyarı yayımladı. Kurum, bu tür varlıkların regüle edilmediğini ve devlet tarafından da korunmadığını belirtti.

fca

Son aylarda kripto paralar ve kripto para odaklı şirketler konusunda aldığı sert tedbirlerle kendisinden söz ettiren Birleşik Krallık’ta Mali Davranış Otoritesi (FCA) yeni bir uyarı yayımladı.

Son dönemde özellikle sosyal medyada kripto paralar ve NFT’lerle ilgili birçok paylaşımın görüldüğü belirtilen açıklamada, tüketicilere ve yatırımcılara varlıklarının tümünü kaybetme ihtimalleri olduğu aktarıldı ve şu ifadeler kullanıldı:

Kripto varlıklar ve NFT’ler hakkında son dönemde sosyal medyada bazı paylaşımlar görüyoruz. Bireysel projeler hakkında yorum yapamayız ancak daha önce de belirttiğimiz gibi, FCA’in şu anda kripto varlıklar ve NFT’ler üzerinde direkt bir gözetim yetkisi bulunmamaktadır.

Kripto varlık ya da NFT yatırımı yapanlar için yatırımcı korunması bulunmamaktadır. Dolayısıyla kripto varlık satın almanız durumunda, tüm varlıklarınızı kaybetme ihtimali doğmaktadır.

Bu tür varlıkları çıkaranlar, Reklam Standartları Kurumu (ASA) kurallarına bağlı kalmalı ve pazarlama ve reklam bildirimlerinde kripto varlıkların FCA tarafındam regüle edilmediğini belirtmek zorundadırlar.
Yapılan reklamlarda ayrıca, bir tazminat plânının da olmadığı tüketiciye aktarılmalıdır. ASA, geçmişte kripto paraların hiçbir şekilde FCA tarafından regüle edilmediğini ya da korunmadığını açıkça belirtmemiş olan şirketlere yaptırımlar uygulamıştı.

Tüketiciler internet sitemizden yüksek riskli varlıklar hakkında daha fazla bilgi edinebilirler.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl