İngiltere regülatöründen kripto para uyarısı: Tüm paranızı kaybedebilirsiniz

İngiltere'de son yıllarda kripto paralar konusunda sert regülasyon kuralları uygulayan Finansal Davranış Otoritesi (FCA) yöneticilerinden yatırımcılara uyarı geldi. Yöneticilerden Sarah Pritchard, "Yatırımcılar tüm paralarını kaybetmeye hazır olmalılar" dedi. Pritchard ayrıca sabit coin'lerin ödemelerde kullanılması için çalışma içinde olduklarını da aktardı.

Kripto paralar konusunda sert regülasyonlara sahip olan hatta metro ve otobüs duraklarındaki reklamların bile yasaklandığı İngiltere’de, Finansal Davranış Otoritesi başkan ve yöneticisinden yatırımcıları korkutacak açıklamalar geldi.

“Birçok şirket ülkeyi terk etti bile…”

Yıllık değerlendirme toplantısında konuşan başkan Nikhil Rathi, regülasyon kurallarını sertleştireceklerini ve aynı zamanda da yatırımcıları korumaya devam edeceklerini belirttirken, FCA’de piyasalardan sorumlu yönetici Sarah Pritchard ise yatırımcıların varlıklarını kaybedebileceği uyarısında bulundu:

“Mevcut kripto para politikaları kara para aklamayı önleme amaçlı olarak yapıldı. Ancak bu sert kurallarla birlikte birçok kripto para şirketi de, uyumluluk kurallarını karşılayamadı ve ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. 56 adet kayıtlı kripto para şirketi bulunurken, 246 firma ise gerekli kayıtları hala yaptırmış değil. İnsanlar bu sektöre yatırım yaparlarken dikkatli olmalılar. Tüm paralarını kaybedebilirler”

“Sabit coin’lerin ödemelerde kullanılması için yasa çalışması var”

Kripto paraların 3 konuda inceleneceğini belirten Pritchard, bunlardan birinin de sabit coin’lerin ödemelerde kullanılabilmesi olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Birincisi, bu varlıklar yüksek risk barındıran yatırım araçlarıdır. İnsanlar paralarını kaybetmenin ne demek olduğunu henüz anlamış değiller. İkincisi ise ödemeler konusu… FCA olarak hem Hazine Bakanlığı hem de merkez bankasıyla iletişim halindeyiz. Sabit coin’lerin ödeme olarak kullanılmesi için kanun hazırlıkları var. Üçüncüsü ise blok zinciri teknolojisinin piyasa inovasyonuna katkılarıdır. Bu konuda şirketlerin yenilikçi ürünler çıkarabilmesi için rehberlik sağlayacağız”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl