İngiltere’de sabit coin’leri de kapsayan tasarı meclise sunuldu

Birleşik Krallık’ta Finansal Hizmetler ve Piyasalar yasa tasarısı bugün meclise sunuldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Birleşik Krallık’ta finansal hizmetler sektörünün rekabet gücünü artıracak ve ekonomiye on milyarlarca pound’luk yatırımı kazandıracak tasarı, bugün Parlamento’ya sunuldu.” denildi.

Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, tasarının sabit coin’ler ve dijital takas varlıklarını bir ödeme şekli olarak düzenleyeceğini söyledi. Zahawi, “Bugün Birleşik Krallık’ta finansal hizmetler için bir dönüm noktası yaşanıyor. Bu tasarının sunulmasıyla külfetli AB düzenlemelerini yürürlükten kaldırıyor ve finans sektörünün İngiliz halkı ve işletmelerinin çıkarları doğrultusunda şekillenmesi için Brexit’in getirdiği faydalardan yararlanıyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakan, sabit coin’ler gibi yeni teknolojilerin teşvik edilirken aynı zamanda şirketlerin de finansal piyasalarda bu teknolojileri kullanımını test etmelerine olanak tanınacağını kaydetti.

Tasarının yasalaşması için parlamentonun Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası olmak üzere her iki bölümü tarafından onay alması gerekiyor.

Birleşik Krallık, son dönemde kripto para sektörüne yönelik adeta bir açılım başlattı. Geçtiğimiz ay İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Cunliffe, kripto para piyasasında yaşanan çöküşten güçlü çıkanların çok büyüyeceğini ifade ederken Maliye Bakanlığı da ülkeyi bir kripto merkezi haline getirmek için önemli adımlar attı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl