İngiltere’den kripto para reklamlarına yeni kısıtlamalar

Koronavirüs pandemisi kripto para yatırımlarının tüm dünyada keşfedilmesine ve kısa sürede artmasına sebep olurken, devletler ise bu konuda sert önlemler almaya başladılar. Önemli yargı bölgelerinden biri olan Birleşik Krallık’ta da özellikle son 1 senede kripto para reklamlarına karşı sert bir tavır sergileniyor.

Metro ve otobüs duraklarındaki reklamların bile kaldırıldığı bir dönemde Mâli Kontrol Otoritesi (FCA) yeni kısıtlamaların olacağını duyurdu. Regülasyon kurumundan bugün yapılan resmi açıklamada, tüketici korunmasının altı çizildi:

“Birçok tüketicinin sadece bir tık ile yüksek risk içeren yatırım araçlarına ulaştığını görüyoruz ve bu durumdan ciddi şekilde endişe duyuyoruz. Bu tür araçlara olan yatırımlar, o aracın hangi riskleri içerdiği bilinmeden yapılıyor.”

Yapılan açıklamda plânlanan kısıtlamaların kripto varlıklar, kitle fonlamaları, kişiden kişiye anlaşmalar, mini-tahviller ve spekülatif likit olmayan menkul kıymetleri kapsadığı belirtildi.

Belli kişiler ulaşabilecek

FCA ayrıca belirli kripto varlıkların “Kısıtlanmış Piyasa Kitle Yatırımları” olarak sınıflandırılacağını ve böylece tüketicilerin, kripto para reklamlarına sadece “Kısıtlanmış, yüksek derecede varlıklı ya da sofistike yatırımcı” olmaları durumunda ulaşabileceğinin de bilgisini verdi.

“Risk farkındalığı olmadan yatırım yapılıyor”

Ayrıca reklam verenler de, “açık ve net olma, adil olma ve yanıltıcı olmama” gibi bazı kurallara uyduktan sonra reklam kampanyalarını yürütebilecekler:

“Yüksek risk içeren yatırımları yapmak isteyenler, çok daha altı dolu sorularla karşılaşacak ve bu konudaki bilgileriyle yatırım tecrübeleri daha kapsamlı şekilde sorgulanacak. Bunun sebebi ise, yapılan bazı araştırmaların ardından tüketicilerin risklerin farkında olamdan yatırım yaptıklarının görülmesidir”

Yeni kuralların yaz aylarında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl