İngiltere’nin yeni başbakanı kripto para dostu Rishi Sunak oldu

İngiltere'de Liz Truss'ın ardından boşalan başbakanlık koltuğunun yeni sahibi, kripto paralara olan desteğiyle bilinen ve ülkeyi kripto para merkezi yapmak istediğini söyleyen Rishi Sunak oldu.

İngiltere’de yaşanan finansal sorunlar önce Boris Johnson daha sonra da Liz Truss’ı koltuğundan ederken yeni başbakan ise Rishi Sunak oldu. Anne ve babası Hindistanlı olan Sunak aynı zamanda ülkenin ilk siyahi başbakanı olarak da tarihe geçti.

Temmuz ayında görevi bırakmış ve Truss’a kaybetmişti

2020 ile 2022 arasında İngiltere2nin maliye bakanı olarak görev yapan Sunak, Temmuz ayında bu görevinden istifa etmişti. Boris Johnson’ın yönetimine olan eleştirilerinden dolayı görevi bırakan Sunak, daha sonra ise Muhafazakar Parti liderliği için Liz Truss ile yarışmış ancak yarışı kaybetmişti. Sunak, Truss’ın istifasının ardından da başbakanlık için en büyük seçenek olarak gösteriliyordu.

Daha önce hem CBDC’ler hem de sabit coin’ler konusunda olumlu açıklamalar yapan Sunak, fintech’e de öncelik vereceğini birçok kez söylemiş ayrıca, İngiltere’yi bir kripto teknolojisi merkezi yapmak istediğini de belirtmişti.

Sabit coin yasası ve NFT plânı geri gelebilir

Sunak özellikle Nisan ayında yaptığı kripto paraalra olumlu bakan açıklamalarıyla dikkat çekmişti. Parlamentodaki birçok rakibi tarafından bu anlamda hayalperestlik ile itham edilen Sunak,

Sunak, uzun zamandır dünyada tartışma konusu olan sabit coin’lerin İngiltere’de regüle edilmesi ve ödemelerde kullanılmasının da önünü açmak istiyordu. Hatta istifa etmeden önce de bu aysa Avam Kamarası’nda tartışılacaktı ancak hem Boris Johnson hem Liz Truss’ın istifaalrı bu süreci belirsizliğe itmişti.

İngiltere’nin ilk siyahi başbakanı sıfatını da elde eden Sunak’ın bir de ulusal NFT projesi bulunuyordu. Para basmadan sorumlu devlet kurumu olan Royal Mint tarafından çıkarılacak bir NFT koleksiyonunu plânını da açıklayan Sunak’ın Temmuz ayındaki istifasıyla bu proje de rafa kalkmıştı.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl