İngiltere’yi kriptonun merkezi yapmak isteyen bakan istifa etti

İngiltere'de başbakan Boris Johnson'a olan tepkilerinden ötürü maliye ve sağlık bakanları istifa etti. Daha önce kripto paralar lehine birçok önemli adım atan ve Birleşik Krallık bölgesini bir kripto merkezi yapmak istediğini söyleyen Rishi Sunak, Johnson'a artık güveninin kalmadığını belirten bir de açıklama yaptı.

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, başbakan Boris Johnson’ın politikalarını sebep göstererek dün istifalarını açıkladılar. Sunak, özellikle kripto paralara olumlu bakan ve Birleşik Krallık’ı bir kripto merkezi yapma hedefi olduğunu da açıkça söyleyen bir bakandı.

“Halk bizden ciddi bir yönetim bekliyor”

Dünyanın savaş, ekonomik zorluklar ve diğer problemlerle uğraştığı bir dönemde kendisi için görevi bırakma kararı vermenin kısa sürede alınmadığını belirten ve Johnson’a kamuya açık bir de mektup yazan Sunak, “Halk bizden düzgün, mücadeleci ve ciddi bir yönetim talep ediyor. Bu tür unsurlar uğruna savaşılması gereken değerlerdir ve ben bu yüzden istifa ediyorum. Bu muhtemelen benim son bakanlık görevimdi.” dedi.

1 ay önce övmüştü

Johnson’a yazdığı mektupta, kişisel olarak karşı çıktığı konular olsa da, kamu önünde hiçbir zaman kendisine karşı çıkmadığını ve hep destek verdiğini belirten Sunak’ın 6 Haziran günü yani sadece 1 ay önce ise “Başbakan herkesin güvenini kazandı. Aşı politikasından Rusya’ya gösterilen tepkiye kadar birçok anlamda güçlü bir liderlik sergilemiştir. Şimdi yola devam etme zamanı… ” demesi dikkat çekiyor.

Kripto merkezi yapma hedefi vardı

Sunak, Birleşik Krallık bölgesini bir kripto merkezi yapma amacında olduğunu sürekli olarak belirtiyordu. Sabit coin’lerin hayatın genel çerçevesi içinde kullanılabilmesi, birçok kripto paranın günlük ödemelere entegre edilmesi gibi konularda Hazine Bakanlığı’yla ortak birçok çalışma yapan eski bakan, merkez bankasıyla da bu konuda ciddi bir görüş ayrılığı içindeydi.

Rishi Sunak ayrıca kripto paralar konusunda önemli bir de kanun çalışması yapıyordu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl