İngliz sterlinine karşı Bitcoin ve Ethereum işlemlerinde büyük artış

Birleşik Krallık'ta açıklanan vergi indirimi ve daha sonra buradaki maddelerin bazılarından vazgeçilmesi finans çevrelerini ürkütmeye devam ederken, kripto para yatırımcılarının İngiliz sterlini karşısında Bitcoin ve Ethereum işlemleri de tavan yaptı. Uzmanların bir bölümü sterlinden kriptoya kaçış yorumları yaparken bazıları ise bu durumun daha çok arbitraj etkisinden olduğunu belirtiyorlar.

Birleşik Krallık’ta başbakan Truss ve Maliye Bakanı Kwarteng’in açıkladığı vergi indirimlerinin ardından İngiliz sterlini karşısında yaşanan kripto para yükselişi, İngiltere Merkez Bankası başkanı Bailey’nin son açıklamalarıyla daha da arttı.

Özellikle ülkedeki büyük emeklilik fonlarının bir krize girmesi, İngiltere Merkez Bankası başkanı Andrew Bailey’nin tahvil alımlarını açıklamasıyla sonuçlanmıştı. Ancak BOE başkanı Bailey’nin bugün yaptığı “Tahvil alımları 14 Ekim’de sona erecek ve uzatılmayacak” açıklaması İngiliz varlıklarında yeniden düşüş getirdi. Dün Financial Times, tahvil alım programının uzatılabileceğiyle ilgili bir haber yapmıştı. Ancak bu uzatma gelmedi.

Bu düşüşlerle birlikte ise kripto para işlemlerinde geçen hafta olduğu gibi artış görüldü. The Block’un haberine göre kripto paraalrdaki hacim artışı özellikle Bitfinex borsasında net şekilde görülüyor.

Aşağıdaki grafik Bitcoin/ İngiliz sterlini hacimlerini gösteriyor:


Buna ek olarak aynı hacim yükselişinin Ethereum’da olduğu da görülüyor.

“Kriptoya kaçış değil arbitraj”

Özellikle geçtiğimiz hafta yaşanan yükselişlerde de benzer bir durum görülmüş ve analistler bunun bir “Kripto paralara kaçış” olduğunu belirtmişlerdi. Ancak The Block araştırma yöneticisi Larry Cermak ise bu durumu arbitraj denemesi olarak değerlendirdi:

“İngiliz sterlini volatil olduğunda bazı trader’lar, BTC’nin dolar paritesi karşısında para kazanmak için arbitraj yapıyorlar. Dolayısıyla burada kesin olarak sterlinden kriptoya bir kaçıştan söz etmemiz doğru olmaz. Piyasa yapıcıları ve trader’ların arbitraj işlemlerini de düşünmek gerekir”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl