İnternet sitelerine ve bazı Bitcoin borsalarına büyük erişim sorunu

Cloudflare'in sistemlerinin çökmesiyle dünya üzerinde sayısız internet sitesine erişim tamamen kesildi. Bunlar arasında bazı kripto para borsaları da var.

İnternet üzerinde veri ve medya dağıtımını hızlandırmak için birçok internet sitesi tarafından kullanılan bir CDN sağlayıcısı olan Cloudflare’ın sistemleri bir kez daha çöktü!

Cloudflare’ın büyük kesinti yaşamasıyla bu hizmetten yararlanan internet sitelerine erişim mümkün olmadı. Bunlar arasında kripto para sektörünün önde gelen platformları da bulunuyor. Kripto para alanında dünyanın en büyük haber organı CoinDesk’e erişilemedi. Aynı zamanda ABD merkezli kripto para borsası Coinbase’e ve kripto para platformu Uphold’a da erişim sağlanamadı. Ulaşılamayan bir diğer önemli platform da CoinMarketCap’ti. Discord, Medium ve daha birçok büyük platform da kapandı.

Uphold’dan yapılan açıklamada, “Cloudflare’deki büyük bir kesinti Uphold dahil olmak üzere çeşitli web siteleri ve hizmetlerin çökmesine yol açtı. Yakında bir açıklama geleceğini düşünüyoruz ve sabrınız için teşekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı.

Cloudflare, TSİ 00.10’da çöktü

Cloudflare’dan yapılan ilk açıklamada ise “Bazı bölgelerde bazı Cloudflare hizmetlerinde sorunlar yaşandığının farkındayız. Konuyu araştırıyoruz.” denildi.

Yaklaşık yarım saatlik bir aradan sonra bazı bölgelerde yeniden erişim mümkün olmaya başladı. Sorun, TSİ 00.50 itibari ile tüm bölgelerde giderilebilmiş değil.

Kesintinin nedeniyle alakalı birçok spekülasyon var ancak şimdilik net bir bilgi yok.

Cloudflare, benzer bir kesintiyi geçen yıl da yaşamıştı. Temmuz ayında meydana gelen olayda yine Coinbase, Poloniex, CoinMarketCap gibi mecralara erişim kesilmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl