Solana DePin projesi io-net’te token çıkmasına 2 gün kala CEO istifa etti

Son dönemde çoklu hesap oluşturma olarak da bilinen "Sybil" saldırılarıyla beraber, yanlış raporlama tepkisi de çeken io.net'te CEO Ahmad Shadid görevinden ayrıldığını belirtti. Shadid'in yerine COO ve kuruculardan Tory Green geçti.

Solana tabanlı merkeziyetsiz altyapı sağlayıcısı (DePin) io.net’te CEO Ahmad Shadid istifa etti. Daha önce nisan ayında çıkması beklenen token’da gecikme yaşayan io.net, son olarak Binance Launchpool projesi olarak duyurulmuştu. Token Binance’te yarın genel işlemlere açılacak.

Böyle önemli bir başlangıca 2 gün kala ise (dün) CEO Shadid’in istifa etmesi soru işaretleri yarattı. Bir süredir sorunlarla boğuşan io.net’in çoklu hesap saldırısına (Sybil) uğradığı belirtiliyordu. Nisan ayında, gerçekte var olmayan sahte grafik işlemcilerinin (GPU) kullanıldığı ortaya çıkmış ancak CEO Shadid sorunların çözüldüğünü belirtmişti.

“Raporlama da sorunlu” tepkisi

io.net’in kripto para dünyasındaki rakipleri de, projenin sunduğu rakamların doğru olmadığını savunuyorlardı. DePIN dünyasındaki bazı projeler hizmetin belirtildiği kadar işlemci gücüyle yapılmadığını iddia ediyordu. DePin projelerinden olan Akash Network’ün Greg Osuri de, sorumluluğu Shadid’de bulduğunu ve io.net’in bu adımla doğru yolda devam ettiğini belirtti.

Öte yandan istifa eden Shadid, io.net’te kendisi için ayrılan token’larla ilgili soru işareti yaratacak bir durum olmadığını ve bunların 4 yıl kilitli kalacağını ifade etti. Shadid, “Hiçbir yatırımcı, danışman ya da ekip üyesi aylık olarak kilidi açılan token’larını 2025’in haziran ayından önce alamayacak” dedi.

Shadid istifasıyla ilgili olarak da “İo.net için en iyi kararı almak zorunda bırakıldım” dedi. Eski CEO ayrıca, kendi haklarından 1 milyon adet io token’ı da, projenin arkasındaki vakfa bağışlayacağını belirtti.

io.net, kullanıcıların, bilgisayarlarının grafik işlemcisi (GPU) tarafından kullanılmayan veya boşta kalan işlem gücünü kiralamasına ve bu faaliyet üzerinden de gelir elde etmesine (io token) olanak tanıyor. Proje, ilk etapta io token’ı nisan ayı sonunda çıkarmayı düşünmüşti ancak burada gecikmeler yaşanmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl