Kripto devlerinin yatırım yaptığı Solana DePin projesi token ekonomisini duyurdu

Mart ayında içinde; Solana Ventures, OKX Ventures, Aptos Labs ve Sandbox gibi kripto devlerinin de olduğu birçok şirketten yatırım alan Solana tabanlı DePin projesi io.net kendi coin'i olan IO'nun token ekonomisini açıkladı. Toplam arz 800 milyon adet olurken, altyapı sağlayıcılarına ise 300 milyon adet token yıllara bölünecek şekilde dağıtılacak.

Son dönemde kripto dünyasının en çok konuştuğu alanlardan biri de merkeziyetsiz fiziksel altyapı, yani DePin oldu. Bu anlamda birçok proje önplana çıkarken Solana tabanlı io.net de yine çok fazla ilgi gördü.

Mart ayında içinde birçok önemli kripto projesinin de olduğu şirketten 30 milyon dolardan fazla yatırım alan ve toplam yatırımı da 1 milyar dolara ulaşan io.net, kendi coin’i olan IO’nun token ekonomisini de dün gece duyurdu.

Toplam arz 800 milyon, dolaşım 500 milyon…

Yapılan açıklamada IO’nun toplam arzının 800 milyon adet olacağı, dolaşıma ise 500 milyon adedin sokulacağı ifade edildi. Toplam arzın hiçbir şekilde değiştirilmeyeceği vurgulanırken, kalan 300 milyon adetlik token’ın ise yıllara bölünecek şekilde saat başı, teknoloji sağlayıcılarına dağıtılacağı belirtildi.

Dolaşıma girecek olan 500 milyon adet coin’in bir bölümü de tohum yatırımcıları, A Serisi yatırım turu katılımcıları, çekirdek geliştiriciler, genel ekosistem çalışanları ve topluluğa dağıtılacak. Arz 20 yıl gibi uzun bir sürede 800 milyon adede ulaşacak.

Daha önce token’ın 28 Nisan’da dolaşıma gireceği açıklanmıştı ancak uzun ve detaylı bu bilgilendirmede bu konuya değinilmemesi de dikkat çekti.

Okumadan geçmeyin! | Yüzde 5 bin Yükselen OMNI Coin nedir?

Ödemeler sadece IO ile olmayabilir

IO ekosistemindeki ödemelerin ise sadece IO coin ile yapılmak zorunda olmadığı bilgisi de verildi. Fiat para, USDC ya da ağın desteklediği diğer token’larla da ödeme yapılabilecek ancak burada bir işlem ücreti kesintisi de olacak. USDC ödemelerinde bu oran %2 olurken, IO coin ödemelerinde ise işlem ücreti alınmayacak.

IOG Network’ün kazançları yakılacak

Öte yandan io.net şirketi tüm bu sistemin arkasındaki kurum olurken, “GPU’ların interneti” olarak kısaltılan IOG Network ise, bağımsız olarak çalışan bu teknolojiye verilen isim oldu. IOG Network, teknoloji sağlayıcılardan ve kiralayıcılarından elde ettiği komisyonu da IO coin almak için kullanacak ve ardından bu token’ları yakacak.

IOG Network, GPU yani işlem gücü kiralayanlardan %0.25 rezervasyon ücreti alacak. Ağ ayrıca teknoloji sağlayıcılarından da yine nod (doğrulayıcı) çalıştırmaları için de yine aynı oranda rezervasyon komisyonu alacak.

İşte buradan elde edilen gelir ile IO token alınacak ve sistem bunları otomatik olarak yakacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl