IOST Coin nedir? IOST Projesi Geleceği ve Yorumları

IOST coin nedir? Blok zinciri dünyasında her gün yeni bir gelişme yaşanıyor ve ekosistem hızla büyüyor. Kripto para piyasasında yer alan ve yatırım yapmak isteyen kullanıcılar çeşitli projelerle ilgili önemli bilgilere ulaşmak istiyor. Projesiyle dikkat çeken IOST hakkında en çok sorulan IOST coin nedir, IOST coin yorumları ve geleceği hakkında birçok bilgiye bu rehber yardımıyla ulaşabilirisniz!

Kurucusu ve kuruluş yılı: Jimmy Zhong, Terrence Wang, Justin Li, Ray Xiao, Sa Wang ve Kevin Tan / 2018
Blok zinciri: Kendi blok zinciri
Maksimum arzı: 90 milyar
Dolaşımdaki arzı: 18,708,894,189
Piyasa değeri: 280,055,550 (20 Şubat 2023)
IOST En düşük fiyat: 0.001562 dolar
IOST En yüksek fiyat: 0.13 dolar
IOST Projesinin amacı: Merkeziyetsiz bir ekonominin güvenlik ve ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarını karşılayan çevrimiçi hizmetler için blok zincir mimarisi oluşturmaktır.
Kullanım alanları: Blok zincir dünyası

IOST (Internet of Services Token) projesi nedir?

Kurumsal düzeyde bir blok zinciri hizmeti olan IOST, Ocak 2018’de Jimmy Zhong, Terrence Wang, Justin Li, Ray Xiao, Sa Wang ve Kevin Tan tarafından hayata geçirildi. Zhong ayrıca, ABD ve Çin’de farklı teknoloji girişimleri kurdu.

Üniversite günlerinde, öğrencilerin ders notlarını el değiştirebildikleri pazar yeri şirketini 40 milyon dolara sattı. Akabinde Pekin’e döndü ve geliştirdiği diğer projelerin yanı sıra IOST’u kurdu. Proje, hizmet ürünü olarak bir blok zinciri sağlayarak toplu olarak benimsenmeye hazır olan blockchain teknolojisine odaklanmıştır.

IOST, Proof of Believability yani İnanılırlık Kanıtı (“PoB”) konsensüs algoritmasına dayanan merkeziyetsiz bir blok zinciri ağıdır. Projenin misyonu, “merkezi olmayan bir ekonominin güvenlik ve ölçeklenebilirlik ihtiyaçlarını karşılayan çevrimiçi hizmetler için mimari” oluşturmaktır. Merkezi olmayan uygulamalar, IOST üzerinde ve saniyede birkaç bin işleme kadar yüksek hızlarda çalıştırılabilir.

Geliştiricilerin IOST’taki amacı, merkezi olmayan bir ekosistemde yüksek güvenlik ve ölçeklenebilirlik taleplerini karşılayan çevrimiçi hizmetler için lider platform geliştirmektir.

IOST’nin fikir birliği algoritması, Proof-of-Believability (“PoB”), ölçeklenebilirlik avantajlarını ve sansür direncini korurken, merkezi olmayan bir komite seçim sürecini içerir. Yalnızca en üstteki birkaç düğümden) ve daha fazla oy alan düğümlere bir blok üretme olasılığının daha yüksek olduğu yerlerdedir.

Bunu başarmak için IOST, seçim için tek faktör olarak oylama sonucunu kullanmaz. Bunun yerine, IOST, komite üyelerine karar vermek ve onları döndürmek için Servi adlı bir puan sistemi sunar.

Ağ güvenliğini sağlamak için PoB, blok üreticisi adayları için bir giriş engeline sahiptir. Mevcut sürümde, bu engel ağdaki mevcut oyların %0.02’sine ayarlanmıştır. Bir düğüm eşikten daha fazla oy aldığında, aday olmak ve komite oluşumuna katılmak ve üretim sürecini engellemek için belirli bir işlem gönderebilir.

IOST geleceği?

IOST blok zinciri altyapısı açık kaynaklı, güvenli ve ölçeklenebilir olacak şekilde tasarlandı. Her biri gelecekte online hizmetler için omurga görevi görecek özellikler olarak öne çıkıyor.

IOST protokolünü anlamanın en iyi yollarından biri de en yakın rakipleriyle kıyaslamaktan geçiyor. Bu alanda Ethereum, geliştiriciler için en popüler akıllı sözleşme platformu konumunda. Protokol aynı zamanda, büyük oranda kullanıma ve yüksek ölçeklenebilirliğe sahip akıllı sözleşme platformları EOS ve TRON ile karşılaştırılabilir.

Bu işlem hızlarına ulaşmak için IOST ekibi, Dağıtık Rastgelelik Protokolü, Verimli Dağıtık Bölme, TransEpoch, Atomix, İnanılırlık Kanıtı ve Mikro Durum Blokları dahil olmak üzere çeşitli yeni nesil teknolojileri hayata geçiren ve bir araya getiren blockchain mimarisi oluşturdu.

IOST Coin nedir?

IOST projesinin native token’ıdır. Platformda hizmet sağlayıcılar ve tüccarlar tarafından sağlanan hizmetler ve mallar için ödeme gerçekleştirilebilir.

Native akıllı sözleşmeleri yürütmek için ücretler ve komisyonlar için ödeme yapılabilir. İşlemlerin ilerlemesini sağlamak ve depolama alanı gibi paylaşılan kaynakları için kullanılır. IOST ağına katkıda bulunan ağ kaynaklarına ödül olarak IOST ile ödeme yapılır.

IOST, Aralık 2017’de özel bir token satışı yoluyla o dönem 35.000 ETH’lık bir fon topladı ve ana ağı (mainnet) Şubat 2019’da başlatıldı. O zamandan beri, IOS ağında birden fazla merkezi olmayan uygulama oluşturuldu. IOST Token hazinesi, toplam token arzının %35’ini oluşturuyor.

Özel Satış token’ları, toplam token arzının %40’ını oluşturuyordu. Aralık 2017’de 200.000 / 150.000 / 100.000 IOST = 1 ETH oranında 8.4MM IOST için 3 aşamada gerçekleştirildi ve token başına 0.004167 dolar’dan toplam 35.000 ETH (35,0 milyon $) yükselterek toplam arzın %40’ını sattı.

Ekibe verilen toplam token’ların %10’u tahsis edildi (Ocak 2019’da kilidi açıldı).

Danışmanlar ve sermaye yatırımcıları, tokenların %2,5’ini aldı. Stratejik satış token’ları, verilen token’ların %5’ini oluşturuyordu. Topluluğa token’ların %5’i tahsis edilirken, pazarlama ekibine ise %2.5’I dağıtıldı.

IOST Token nereden ve nasıl alınır?

Maksimum IOST arzı 90 milyar adet olarak belirlendi. Dolaşımdaki token arzı ise 18 milyar adettir. Ocak 2018’de, yüzde 40 oranında token satıldığı ve o sırada yaklaşık 31,3 milyon dolar değerinde ETH toplandığı bir ilk token arzı (ICO) düzenlenmişti. IOST, tüm zamanların en yüksek seviyesine 0.1365 dolar ile ulaşırken, en düşük seviyesini 0.001562 dolar ile görmüştür. IOST Coin ile Binance, Huobi, KuCoin, Gate.io, Bithumb gibi borsalardan işlem yapılabiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl