IOTA ağı tamamen durdu: Neler oluyor?

IOTA ağı, koordinatör sisteminde yaşanan bir hatadan dolayı durdu. Herhangi bir işlem gerçekleştirilemezken IOTA ekibi, dün sabah saatlerinde ortaya çıkan problemi düzeltmek için çalışıyor.

Koordinatör sistemi ile ilişkili sorunlar nedeniyle IOTA ağı durma noktasına geldi. TheTangle.org üzerinde görüldüğü gibi, yaklaşık olarak 18 saattir hiçbir kilometre taşı (milestone) oluşturulamıyor. Bunların sonuncusu, dün TSİ 05.49’da oluşturuldu. Ağın normal seyrinde her dakikada bir kilometre taşı yaratılıyordu.

1 ve 10 dakikada ortalama TPS (saniye başına işlem sayısı) 0.5’in altına düştü. Yayın saati itibari ile yaklaşık 0.45 düzeyinde. Bu şu anda IOTA ağında hiçbir işlemin (transaction) yapılamayacağı anlamına geliyor.

IOTA’dan açıklama

IOTA Vakfı yaşanan sorunun farkında. IOTA mühendislik ekibinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Ekibimiz mevcut mainnet durumunu araştırıyor. Sizi gelişmelerle ilgili haberdar edeceğiz.” ifadeleri kullanıldı.

David Sønstebø: Paniğe gerek yok

Öte yandan IOTA’nın kurucularından biri olan David Sønstebø, paniğe gerek olmadığını bildirdi. Ayrıca Sønstebø, birkaç saat önce problemin bulunduğunu ve devam eden düzeltmenin ardından hatanın neyden kaynaklandığı konusunda detaylı bir rapor yayınlanacağını duyurdu.

Kötü zamanlama

Son olarak Sønstebø, olayın Noel tatilinden dolayı zamansız gerçekleştiğini ifade etti. IOTA kurucusunun açıklamalarına göre, birçok ekip üyesi şu anda tatilde.

Yaşanan bu probleme karşın MIOTA’nın fiyatı yükselmeye devam etti. Kripto para, düne göre yüzde 2.61 yükselişle 0.167 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl