Elektronik devi Bosch, IOTA’yı yeni cihazıyla entegre etti

Almanya merkezli elektronik devi Bosch, yeni IoT veri toplama cihazını merkezsiz IOTA Veri Pazarı ile entegre ettiğini duyurdu.

IOTA ile ortaklık kuran elektronik devi Bosch, yeni IoT veri toplama cihazını merkezsiz IOTA Veri Pazarı ile entegre ettiğini duyurdu.

IOTA Pazarı, tarafların MAM kullanarak aktif veri akışlarına erişim satın alabileceği ya da satabileceği merkezsiz bir veri pazarı. Bosch’un resmi blogunda yer alan bir gönderiye göre MAM, verilerin şifrelenmiş bir kanal aracılığıyla eşler arası olarak güvenli bir şekilde paylaşılmasına olanak tanıyan bir ikinci katman veri iletişim protokolü. Blog gönderisinde belirtildiği üzere veri aboneleri, kaynağın kimliği maskelenmiş olsa bile veri kaynağına ve bütünlüğüne güven duyabilirler.

Bosch’un yeni bağlantı cihazı Bosch XDK, bir sensör düğümü çözümü olarak da işlev gören programlanabilir bir sensör cihazı ve Nesnelerin Interneti (IoT) prototiplendirme platformu olarak açıklanıyor. Cihazın çeşitli sensör, veri depolama ve ağ teknolojilerini birleştirerek programlamada farklı deneyim seviyelerine sahip kullanıcıların verileri gerçek zamanlı olarak toplayabilmelerine ve IOTA pazarında satabilmelerine imkan verdiği bildiriliyor.

IOTA’nın yeni veri toplama cihazı

Bosch’un ifade ettiği gibi daha önce Bosch XDK ve IOTA’nın protokolü Tangle’ı bağlamak için geliştirilecek açık kaynak kod bulunmuyordu. XDK cihazının yanı sıra XDK2MAM geliştirme ekibi, donanım ve Tangle arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak amacıyla IOTA topluluğu için bir açık kaynak kod hazırladı.

Ağustos ayı sonunda Japon Fujistu, imalat sektöründe denetim izi süreçleri için IOTA tabanlı bir kavram kanıtı oluşturulduğu duyuruldu. Şirketin IOTA protokolünü endüstriyel üretim ortamları ve tedarik zincirleri genelinde denetim izi için değiştirilemez bir veri depolama ortamı olarak kullanmayı düşündüğü belirtiliyor.

Haziran ayında IOTA ile Volkswagen, IOTA’nın otonom otomobiller için Tangle sistemini kullanan bir kavram kanıtı gösterdi.

Geçtiğimiz hafta Ledger, IOTA’yı artık desteklediğini duyurdu.

Şu anda IOTA’nın token’ı MIOTA, 0.49 dolardan alınıp satılıyor.

Haber: CoinTelegraph

→ GMO BITCOIN MADENCİLİĞİNDE 5.6 MİLYON DOLAR ZARAR YAZDI

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl