Sektör devi Bosch, IOTA’ya neden yatırım yaptı?

Geçtiğimiz Aralık ayında Bosch'un IOTA'ya yatırım yapmasıyla birlikte bu yatırımın neden yapıldığı da merak konusu oldu. Cevap otonom araçlarda yatıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında 131 yıllık sektör devi Bosch’un yüklü miktarda IOTA satın aldığı bildirildi. Bu açıklamayla birlikte Bosch’un IOTA’ya ne amaçla yatırım yaptığı merak konusu oldu.

Bosch’un IoT pazarlama sorumlusu Sarah Nizze, bu konuyu aydınlığa kavuşturdu. Nizze, şirketinin IOTA’nın teknolojisini otonom araçlarda kullanacağını belirtti.

Otonom otomobillerin otoyolda bir araya gelebileceği, yakıt tasarrufu yapabileceği ve daha güvenli bir şekilde daha hızlı hareket edebileceği bir gelecek yaklaşıyor. Bu gelecek ise araçların veri alışveriş sayesinde mümkün olabilir. Bosch’un IOTA ile ortaklığı bu noktada devreye giriyor.

Bosch, IOTA’nın veri pazarının otonom araçların bağımsız olarak birbirleriyle iletişim kurması ve sürekli veri alış verişinde bulunmasını gerektirecek özel araç etkileşimleri için omurga sağlayacağına inanıyor.

Şirketin İsrail’deki sensör teknolojisi şefi Tal Dekel ise, IOTA yatırımlarının Bosch’un otonom araçlar için sensör imalatı üzerine veriği önemin ardından geldiğine dikkat çekti.

Dekel ayrıca, “Sensör satmak bir şey, ancak sensörler tarafından toplanan verilerin satılması daha yüksek kar marjı ile sonuçlanabilir. Bosch, veri işini geleceğin büyüme motoru olarak görüyor.” dedi.

Otonom araçlarda “platooning” adı verilen bir özellik bulunuyor. Bu, bir trenin vagonları misali yüksek hızda çok güvenli bir şekilde ve birbirine çok yakın seyahat edebilen bir grup aracı ifade ediyor. Araçlar bu sistemde diğer araçlarla iletişim kuruyor. Hız ve yönü kontrol eden lider bir araç bulunuyor ve onu izleyen tüm araçlar lider aracın hareketlerine tepki veriyor.

Bir platooning örneği

Araçlar arası mikro ödemeler IOTA ile gerçekleştirilecek

Bosch, bu sistem içerisinde araçlar arasındaki veri alışverişinin parasallaşmasını öngörerek bu veri alışverişi sırasındaki mikro ödemeleri IOTA ağı vasıtasıyla gerçekleştirmeyi planlıyor.

IOTA’nın tercih edilmesi de IOTA’nın Tangle teknolojisinin makinelerin veri göndermesine veya diğer makinelere kesintisiz mikro ödemeler yapmasına izin veren bir mimari kullanmasından kaynaklanıyor.

Bunun IOTA için anlamı ne?

Bunun IOTA için anlamı şu… IOTA, son piyasa düzeltmesinden sonra toparlanmaya başladığında ve inanç, kripto para piyasasına geri döndüğünde muhtemelen bu 2018 yılının ikinci çeyreğine doğru IOTA için güçlü bir destek olacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl