IOTA’yı yüzde 100 merkeziyetsizliğe taşıyacağı belirtilen Chrysalis Ağı resmen başlatıldı. Daha hızlı, etkin ve daha güvenli bir IOTA ağı sağlaması beklenen Chrysalis’e tam geçiş işlemleri; düğümlerin çevrim içi olması, yeni Koordinatör’ün uygun hale getirilmesi ve yeni token’lar için ‘genesis’ işlemlerinin yaratılmasından sonra tamamlanacak.

Chrysalis’e geçiş hem topluluk hem de IOTA Vakfı tarafından “Yeni doğan güneş” olarak adlandırılıyor çünkü bu yeni protokol ile birlikte yeni token’lar ve yeni bir ağ oluşuyor. IOTA’nın eski ağı artık sadece eski token’ları yeni ağa taşımak için kullanılacak. Chrysalis, IOTA’nın tam merkeziyetsizliğe geçişte hayati öneme sahip olan Coordicide Ağı’na geçişte önemli bir köprü olarak görülüyor.

Chrysalis’e geçiş tamamlandıktan sonra vakfın mühendislerinin tamamen Coordicide’a, dijital varlıklara ve akıllı kontratlara yönelmesi hedefleniyor. Bundan sonraki en önemli kilometre taşı ise, Koodinatör’süz ve tamamen merkeziyetsiz bir ağ olan Nectar Ağı olacak ve o da birkaç hafta içinde başlatılacak. Nectar’ın amacı, Coordicide’da herhangi bir güncellemeden önce oluşabilecek hata ya da bug’ları bulmak ve sorunu düzeltip iyileştirmeler yapmak.

Geçiş ile ilgili IOTA Vakfı’ndan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Ortaklarımız, akademi ve geliştiriciler artık Tangle üzerinde çalışmaya başlayabilirler. IOTA 2.0’a yani Coordicide’a gidiş yolunda artık çok büyük değişiklikler olmayacak. Şu andaki kod tabanlı araçların çoğunluğu ve API’ler Chrysalis’te zaten mevcut. Bugünün kod tabanı üzerine inşa edilen projeler, ileride büyük değişiklikler gerektirmeyecektir.”

IOTA Ağı’ndaki token’ların yaklaşık 1.4 milyar dolar değerdeki yüzde 20’lik kısmının geçişi, Chrysalis’in başlatılmasından önce sağlandı ve şu anda Firefly cüzdanında kullanılabilir durumda… Yeni ağın token’ları EdDSA adresinde tutulduğu için de kullanıcılar kendi anahtarlarını tehlikeye atmadan adresleri yeniden kullanabilirler.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl