IOTA Coin nedir? IOTA Coin geleceği yorumları ve projesi

Son günlerdeki muazzam yükselişiyle birlikte popülaritesini iyice artıran bir coin IOTA. Peki IOTA nasıl satın alınır ve IOTA nedir? A'dan Z'ye IOTA rehberimizde bu sorulara yanıt bulabileceksiniz.

IOTA nasıl alınır ve IOTA nedir? A’dan Z’ye IOTA rehberimizde bu sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Son günlerdeki muazzam yükselişiyle birlikte popülaritesini iyice artıran bir coin IOTA. Öyle ki 3 Aralık’ta 1.45$ seviyesinde işlem gören IOTA, 3 gün içerisinde 5.50$’ı görerek yatırımcısına 3 günde tam 4 kat getiri sağladı.

IOTA’daki muazzam fiyat artışıyla birlikte bu coin ile ilgili pek çok soru da gündeme geldi. IOTA nedir ve IOTA nereden alınır cümleleriyle başlayan sorular, “IOTA’nın geleceği var mı, yok mu” tartışmasına kadar ulaştı. Bugünkü rehber yazımızda IOTA ile alakalı akıllardaki bu gibi sorulara yanıt bulmaya çalışacağız.

IOTA Coin nedir?

IOTA Coin en basit tanımıyla Internet of Things, yani Nesnelerin İnterneti için tasarlanmış bir kripto para birimidir. Nesnelerin internetinden kasıt ise cihazların internet vasıtasıyla birbiriyle haberleşmesi… Buna da elimizdeki telefonun evimizdeki diğer cihazlarla iletişimini örnek gösterebiliriz.

Şimdi ise IOTA’nın mevcut kripto para birimleri sahnesine ne gibi yenilikler getirebileceğinden bahsedelim.

IOTA, Blockchain tabanlı kripto para birimlerine karşı 4 büyük avantaja sahip:

1- Ölçeklenebilir olması
2- Merkeziyetsiz olması
3- Modüler olması
4- İşlem ücretlerini sıfırlaması

Yukarıdaki tüm maddeleri mümkün kılan teknolojik gelişme Tangle’dır. IOTA, defterini korumak için bir Blockchain teknolojisi kullanan Bitcoin‘den farklı olarak DAG şeklinde bilinen Directed Acyclic Graph, yani Türkçeye Yönlü Düz Ağaçlar şeklinde çevrilebilecek bir düğüm kullanır. Kafanızı karıştırmamak adına işin teknik tarafına girmeyeceğiz.

IOTA’nın projesi ve amacı nedir?

IOTA Projesi, blockchain teknolojisinin bir alternatifi olarak geliştirilen Tangle adı verilen bir dağıtık defter teknolojisini temel alır. Tangle, geleneksel blockchainlerin aksine, blok tabanlı bir yapıya sahip olmayan ve işlemlerin daha hızlı ve ücret olmadan gerçekleştirilmesine olanak tanıyan bir sistemdir.

IOTA’nın ana hedefi, İnternet Nesneleri (IoT) ekosistemi için bir altyapı sağlamaktır. Bu altyapı, cihazların birbiriyle verimli ve güvenli bir şekilde iletişim kurmasını ve veri alışverişi yapmasını sağlar. IOTA’nın Tangle teknolojisi, IoT cihazlarının birbirleriyle mikro ödemeler yapabilmesine olanak tanıyarak, bu cihazların daha akıllı ve bağımsız hale gelmesine katkıda bulunur.

IOTA’nın bir diğer benzersiz özelliği, madencilik gerektirmemesidir. Tangle sisteminde her bir işlem, kendisinden önceki iki işlemi doğrulayarak ağa katkıda bulunur. Bu, ağın kullanıcı sayısı arttıkça daha hızlı ve verimli hale gelmesini sağlar.

IOTA, sadece IoT ile sınırlı kalmayıp, dijital kimliklerin oluşturulması, gerçek kullanıma dayalı araç sigortası gibi konularda da kullanılabilir. Ayrıca, akıllı şehirlerin inşası, global ticaretin kolaylaştırılması ve ürün doğrulaması gibi alanlarda da potansiyel uygulamalara sahiptir.

IOTA Coin sahibi ve kurucuları kimdir?

IOTA projesinin kurucuları Sergey Ivancheglo, Serguei Popov, David Sønstebø ve Dominik Schiener’dir. Bu dört kişi, IOTA’nın temelini oluşturan Tangle teknolojisinin geliştirilmesinde önemli roller oynadılar. Sergey Ivancheglo ve Serguei Popov, teknik ve teorik altyapıyı sağlarken, David Sønstebø ve Dominik Schiener proje yönetimi ve iş geliştirmede öncü oldular.

IOTA en yüksek kaçı gördü?

IOTA’nın piyasa performansına gelince, bu kripto para birimi, 19 Aralık 2017 tarihinde tüm zamanların en yüksek değerine, yaklaşık $5.69’a ulaştı.

IOTA en düşük kaçı gördü?

Bununla birlikte, IOTA’nın tüm zamanların en düşük değeri 13 Mart 2020 tarihinde, yaklaşık $0.07962 olarak kaydedildi.

IOTA arzı ne kadar?

Dolaşımdaki arz, 3,038,128,133 IOTA ile toplam arzın %66.05’ini oluşturuyor. Maksimum arz ise 4,600,000,000 IOTA olarak belirlenmiştir.

En önemli yenilik sıfır ücret!

IOTA’nın kripto para alanına getirdiği en büyük yenilik işlem ücretlerini sıfırlaması. Bugün, Blockchain tabanlı kripto para birimlerinde işlem ücretleri yüksek miktarlar için pek sorun olmasa da düşük miktarlar için büyük sorun. Bu sorun, Blockchain’in geleneksel bankacılık teknolojileriyle rekabetinin önüne kısmi bir set çekiyor.

IOTA’nın teknolojisi özel madencileri bütünüyle ortadan kaldırarak işlem ücretlerini sıfıra indirmesinin yanı sıra piyasanın maden işletmelerinin merkeziyetine girmesinin de önüne geçiyor. Bugün Bitcoin madenciliği, Bitcoin teknolojisinin yapısından dolayı büyük işletmelerin tekeline devredilmiş durumda. IOTA’da ağda gerçekleşen işlemlerin onayını ağın kullanıcıları yapıyor. Sistemi kullanan kişiler, sistemi etkileyebilecek tek aktör oluyor. Bitcoin madencileri ise sistemi kullanmıyor, sadece çalışmasına izin veriyorlar. Bitcoin madencileri de böylece kullanıcılara ek olarak sistemi etkileyebilecek ikinci aktör oluyorlar.

IOTA’da bir başka dikkat çekici nokta kullanıcı sayısı arttıkça ağın işlem hızının da artması. Oysa Blockchain tabanlı kripto para birimlerinde artan kullanıcı sayısıyla birlikte ağ daha da yavaş hale geliyor. Bunu Bitcoin’de son zamanlarda yaşanan saatleri bulan işlem onayları ve yüksek işlem ücretleriyle birlikte iyice tecrübe ettik.

IOTA’da para arzı sabit. Yani Bitcoin’deki gibi arzda artış yok. Arzda artış olmadığı gibi azalış da yok. Bitcoin’de 21 milyon olan maksimum arz, IOTA’da 2 milyar 779 milyon 530 bin 883 olarak belirlenmiş.

Gelecekte adından daha çok söz ettirebilecek potansiyele sahip projelerden biri olan IOTA, piyasa hacmine göre şu sıralar dünyanın en büyük 4. kripto parası. Yaklaşık 12 milyar Dolar hacmi bulunan IOTA; Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash‘in ardından geliyor.

IOTA nereden alınır?

Türkiye’de bulunan borsalar vasıtasıyla alınamıyor. IOTA’yı Binance üzerinden satın alabilirsiniz. Dünyanın en yüksek hacme sahip borsalarından Binance, düşük komisyon ücretleriyle de tercih edilesi. Binance’de hesap onayı yapılmaksızın günlük 2 BTC’ye kadar çekim işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz.

Binance üzerinden IOTA nasıl alınır?

1- Binance‘a kayıt olup hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan Funds sekmesinin üzerine gelin ve Deposits Withdrawals‘a tıklayın.

2- Açılan sayfada BTC‘yi bulun ve Deposit‘e tıklayın.

3- BTC Deposit Address kısmındaki adresinizi kopyalarak Bitcoin’inizin bulunduğu cüzdan ya da borsadan bu adrese transfer yapın.
Transfer işlemini başarıyla bitirdikten sonra Bitcoin’leriniz Binance hesabınıza yarım saat içerisinde geçecektir. Bu süre ağın yoğunluğuna göre uzayabilir.

Bitcoin’leriniz Binance hesabınıza geçtiyse şimdi şu adımları izleyin:

4- Sol üstte yer alan Exchange‘in üzerine geldikten sonra Basic‘i seçin.

5- Açılan sayfada sağ taraftan IOTA/BTC çiftini tıklayın.

6- Buy IOTA bölümü üzerinden Price (Fiyat) ve Amount (Miktar) girerek IOTA alımınızı gerçekleştirin.

Not: Market bölümü üzerinden ise kolay alım-satım yapabilirsiniz. Buradan yapacağınız alımlar borsada o anki en yüksek fiyattan olur.

IOTA’nın geleceği nedir?

IOTA, projesiyle adından gelecekte daha çok söz ettirecek gibi. En çok merak edilen bir başka nokta IOTA’nın daha ne kadar değerlenebileceği. Şöyle bir hesap yapabiliriz… Dünyada şu an yaklaşık 3 milyar adet IOTA var. 4.89$’dan toplam piyasa değeri yaklaşık 14 milyar Dolar ediyor. IOTA fiyatı 2 katına çıktığında bu rakam 28 milyar Dolar, 10 katına çıktığında ise 140 milyar Dolar olacak. Dolayısıyla piyasa değerinin yükseleceği maksimum rakam göz önünde bulundurularak IOTA’nın daha ne kadar değerlenebileceği kestirilebilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

21 yorums

 1. kenan Yanıtla

  neden direkt olarak iota almiyoruz da once btc alip sonra iotaya ceviriyoruz?

  1. Burak Köse Yanıtla

   Bu rehberin yayına girdiği sıralarda IOTA satın almak için önce BTC almak gerekiyordu. Şimdi Türkiye’de Vebitcoin ve OVIS gibi borsalar ortaya çıkıp IOTA’yı da listeye ekleyince doğrudan Türk Lirası ile alma imkanı doğdu. Türk Lirası ile satın almak isterseniz bu borsaları kullanabilirsiniz.

 2. Şener Yanıtla

  merhaba,
  bilgiler için teşekkür ederim.
  küçük bir önerim var: yazılarınızın güncelliğini takip etmek için üstüne veya altına tarih eklerseniz çok hoş olur, lakin arama motorlarından sitenize giren ve sizi takip etmeyenler için yazının güncelliği önemli olabilir.

 3. faruk Yanıtla

  selam burak bey. İOTA uyumlu cüzdanlar adreslerini verebilir misin? hangi cüzdanlar destekliyor ise bilgilerdirme yaarsanız çok iyi olur.

  1. Ceylan Arslan Yanıtla

   Merhaba,

   Resmi IOTA cüzdanına şuradaki linkten ulaşabilirsiniz: https://github.com/iotaledger/wallet/releases

   İlerleyen günlerde IOTA’nın cüzdan kurulumu hakkında detaylı bilgi veren bir yazı yayınlayacağız.

 4. mehmet şahin Yanıtla

  merhaba Binance dan kayıt yapılamıyor bu durum ne zaman çözülür bilginiz var mıdır ? Tşkler

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba,

   Evet Binance bir süre yeni üye kaydını askıya aldı. Önümüzdeki 15 gün içerisinde yeniden açmalarını bekliyoruz.

   1. İzmitli İsa Yanıtla

    Teşekkürler hocam güzel yorumlamışsın..

    Yorumlar kısmına baktım da 6 yıl önce yapılmış yorumlar var. ..
    Kimler acaba hayatta, kimler zengin oldu bilinmez, fakat bir gerçek var ki yıllar geçiyor, her şey boş her şey yalan, tek gerçek var o da ÖLÜM!! Bende bir miktar İOTA aldım, ömrüm Yeterse bekleyeceğim..
    Allah herkese hayırlı bereketli ömürler nasip etsin..

 5. Erkan Yanıtla

  Merhaba
  Bir kısım iota yatırımı yaptım ve 2 yıl kadar beklemeyi dusunuyorum
  Kafamı karıstıran sey
  1 iota karsılıgı 4 $ diyelim
  1 btcoin de 17000$
  Diyelimki 2 sene sonra
  1 iota 40$
  1 btcoin 170.000$
  Ne degişecek ikiside arttıkdan sonra
  Mademki alt coinler btc ye baglı
  Hiç ugrasmayalım o zaman btc de kalalım diye düsünüyorum
  Sizce ne yapmak lazım?

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba,

   IOTA ve Bitcoin, iki sene sonra dediğiniz gibi aynı oranda artarsa değişen bir şey olmayacak. Yatırımınız Dolar karşısında değerlenecek, Bitcoin karşısında değil. Bu durumun tam tersi de olabilir. Eğer IOTA, Bitcoin karşısında değerlenirse bu defa yatırımınız hem Dolar hem de Bitcoin karşısında değerlenmiş olur.

 6. Soner Yanıtla

  Binance de ıota aldım fakat bunu direk eth ye ceviremiyorum hep öpen order a düşüyor éth olarak anında neden dönüşmüyor

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba,

   Rehberde anlatıldığı gibi eğer direkt elinizdeki coin’i dönüştürmek istiyorsanız Market bölümü üzerinden işlem yapmalısınız. Burada yaptığınız işlemlerin komisyonları daha yüksek olur. Market bölümünden işlem yapmıyorsanız girdiğiniz emrin gerçekleşmesini beklemelisiniz. Open Order’da bulunan bir emir, henüz gerçekleşmemiş ve beklemede olan emirdir. Ethereum fiyatı, girdiğiniz fiyata geldiğinde emir gerçekleşir.

 7. Mustafa Yanıtla

  Kolay gelsin yazınız gayet bilgilendirici fakat aklımda kalan bir durum var, diğer para birimlerinden yani binance da para takası yapabilmek için sadece bitcoin mi kullanabiliyoruz? Yani etherium veya dogecoin kullanılamaz mi?

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba,

   Binance’de takas işlemleri için Bitcoin’in yanı sıra Ethereum ve Binance Coin de kullanabiliyorsunuz ancak Doge kullanılamıyor.

 8. İsmail Yanıtla

  Peki biz nasıl iota alcaz? açıklamalı yazarsanız seviniriz.

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba, yazıyı güncelledik. “Binance üzerinden IOTA nasıl alınır?” başlığı altındaki talimatları uygulayabilirsiniz.

 9. YUSUf Yanıtla

  Selam iota almak için koineks adlı siteye üye oldum. Ordan belli bir miktar btc aldım. Şimdi iotayı nasıl alacağımı bilmiyorum. Yardımcı olur musunuz

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba, yazıyı güncelledik. “Binance üzerinden IOTA nasıl alınır?” başlığı altındaki talimatları uygulayabilirsiniz.

 10. yatırımcı Yanıtla

  “Dolayısıyla piyasa değerinin yükseleceği maksimum rakam göz önünde bulundurularak IOTA’nın daha ne kadar değerlenebileceği kestirilebilir.” denmiş yazıda.
  Piyasa değerlerinin yükseleceği maksimum rakam nedir peki?

 11. Mustafa Yanıtla

  Iota’ya yatırım yapmak istiyorum fakat sitede sanal paralar dahilinde deposit yapılıyor dolar üzerinden giriş yapamıyor muyuz?

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba, Binance üzerinden sadece kripto paralarla işlem yapabilirsiniz. Dolar üzerinden giriş yapılamıyor.