10 milyon avroluk IOTA çalan hırsız kıskıvrak yakalandı

10 milyon avro değerinde IOTA çaldığı tespit edilen 36 yaşındaki bir İngiliz, Europol tarafından gerçekleştirilen operasyonda kıskıvrak yakalandı.

İngiltere Güney Doğu Bölgesel Organize Suç Birimi (SEROCU), Almanya Hessen Eyalet Polisi ile ortak gerçekleştirilen operasyonda 36 yaşındaki İngiliz bir adamı 2018 yılının Ocak ayından beri 10 milyon avroluk (yaklaşık 11.4 milyon dolar) IOTA çaldığı gerekçesiyle Oxford’da yakaladı.

Europol’un resmi internet sitesinde yayınlanan açıklamada, ismi verilmeyen şüpheli, Ocak 2018’den bu yana 85 mağdurdan 10 milyon avroluk IOTA çaldı.

Olayla ilgili soruşturma, 2018 yılının başlarında Hessen Eyalet Polisi’nin vatadanşlardan kripto para cüzdanlarından para çalındığı bildirimini almasının ardından başlatılmıştı. Süren soruşturmalarda hırsızlığın kaynağının IOTA kullanıcılarını hedef alan bir internet sitesi olan iotaseed.io olduğu belirlendi.

IOTA cüzdanları, IOTA’nın resmi internet sitesinde de belirtildiği gibi çevrimiçi ortamda bulunan ‘seed’ üreticileri kullanılarak oluşturulabilen 81 basamaklı bir ‘seed’ ile korunuyor. Iotaseed.io da çevrimiçi olarak seed üretilebilen bir internet sitesiydi. Mağdurların bu internet sitesini kullanarak yarattıkları seed’ler, servis sağlayıcı tarafından arka planda saklanıyordu. Suçlu, daha sonra bunları mağdurların cüzdanlarına erişmek ve paralarını sahte ID’lerle oluşturulan diğer cüzdanlara transfer etmek için kullandı.

2018 yılının Temmuz ayında Alman makamları, dolandırıcının İngiltere’de yaşadığını belirledi. Olay daha sonra Europol’e aktarıldı. Suçlu, İngiltere polisi tarafından Oxford’daki evine yapılan baskında gözaltına alınırken evde birkaç bilgisayar ve elektronik cihaz ele geçirildi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl