IOTA, sır gibi sakladığı Qubic’in detaylarını açıkladı

IOTA ekibi, uzun bir süre projenin adını dahi gizli tutmuştu. Tartışmalarda projeden yalnızca 'Q' olarak bahsediliyordu. Bir süre sonra projenin adı ortaya çıkarıldı. Sonunda Qubic'in ne olduğuyla ilgili detaylar da açıklandı.

IOTA, kuşkusuz kripto para dünyasında şu an hakkından en çok söz ettiren kripto para konumunda. Dünyanın en önemli şirketleriyle birbiri ardına ortaklıklar geliştiren platform, geçtiğimiz günlerde Android ve iOS cihazları için Trinity adında bir cüzdan piyasaya sürmüştü. İlk kullanıcı tepkilerine bakıldığında cüzdanın başarılı bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Artık ekip Qubic ile çıtayı yükseltmeye hazırlanıyor. Bugün hakkında çok az şey bilinen Qubic’in ‘dünyayı değiştirecek bir teknoloji’ olduğu öne sürülüyor.

IOTA ekibi, uzun bir süre projenin adını dahi gizli tutmuştu. Tartışmalarda projeden yalnızca ‘Q’ olarak bahsediliyordu. Bir süre sonra projenin adı ortaya çıkarıldı. Sonunda Qubic‘in ne olduğuyla ilgili detaylar da açıklandı.

IOTA’ya akıllı sözleşme işlevselliği geliyor

Qubic.iota.org‘da yer alan bilgilere göre Qubic, işletmelerin etkileşim şeklini değiştirecek ve gelecek vaat eden akıllı sözleşmeler kullanacak gibi görünüyor. Diğer ‘olgun’ ekosistemlerin çoğuna benzer şekilde IOTA, akıllı sözleşme işlevselliği sağlayacak. Herkesin uygulama geliştirmesi için merkezi olmayan bir platform oluşturulacak.

Golem’ın tahtını elinden alabilir

IOTA’nın Qubic ile Golem’in (GNT) tahtını da elinden alması bekleniyor. Bilindiği gibi Golem, Blockchain üzerine inşa edilmiş bir süper bilgisayar kurmayı planlıyor. Bununla birlikte IOTA’nın Qubic’inin her türlü hesaplama problemini çözmek için dünya çapında atıl durumdaki hesaplama kapasitesini kullanacağı, bu sayede büyük ölçekli bir işlem gücü elde edeceği belirtiliyor. Golem’in amaçladığı da tam olarak buydu.

Qubic, dış dünyadaki verileri IOTA’nın Tangle ağına alabilecek bir sisteme de sahip olacak. Örneğin sıcaklık verilerinin sensörler tarafından okunması ve bu verilerin daha sonra Tangle ağına aktarılması düşünülebilir. Başka örnekler vermek gerekirse seçim sonuçları, hisse senedi fiyatları ve kişisel özellikler gibi veriler de dışarıdan erişilebilir, okunabilir ve aktarılabilir olacak.

Ayrıca USD-EUR dönüşümlerini akıllı sözleşmeye bağlayan bir oracle sistemi sunulacak. Döviz kurları, Bloomberg.com üzerinden alınacak ve bu da IOTA’ya bağlı yeni al-sat araçlarının kullanılmasına olanak tanıyacak.

Ek olarak Qubic, mevcut IOTA ticaret platformlarının merkezsiz marjin ticaretine girmesi için bir yol sunacak. IOTA ile USD veya EUR arasında takas yapmak isteyen herkes için çok ilginç bir gelecek ileride olabilir.

Qubic’in resmi olarak ne zaman başlatılacağı konusunda IOTA Vakfı bir tarih vermedi. Beklentiler daha somuttu ancak bunun gerçekleşmemesi piyasada hayal kırıklığı yarattı ve IOTA’nın fiyatı geriledi.

→ IMF’İN RESMİ SİTESİ BITCOIN’İ ‘PARANIN GELECEĞİ’ OLARAK NİTELİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl