IOTA ile Tayvan’ın başkenti Taipei arasında dev ortaklık

Blockchain'in gücünü kullanarak akıllı şehir olma hedefiyle yola çıkan Tayvan'ın başkenti Taipei, IOTA ile bir ortaklık kurdu.

Tayvan’ın başkenti Taipei, Distributed Ledger Technology (DLT) veya Blockchain‘in gücünü kullanarak akıllı bir şehir olmak istiyor. Şehir, bunun için IOTA ile ortaklık kurmayı seçti.

Taipei şehrinin yöneticilerinden Wei-bin Lee, resmi bir basın bülteninde, IOTA tarafından sunulan ‘benzersiz teknoloji’nin Taipei vatandaşları için akıllı şehirlerin yeni bir çağını başlatacağını ifade etti.

İlk aşamada TangleID adında akıllı kimlik kartları oluşturulacak

Dosyada yer alan ilk proje IOTA’nın Tangle teknolojisi üzerine inşa edilmiş kimlik kartlarının oluşturulması. TangleID olarak adlandırılan bu proje, kimlik hırsızlığı ile seçmen dolandırıcılığı riskini ortadan kaldırmak için tasarlandı. Proje, aynı zamanda sağlık geçmişi izleme ve devletle ilgili hizmetler konusunda diğer veriler için basit bir araç sağlayacak.

IOTA ayrıca ışık, sıcaklık, nem ve kirliliği algılayacak sensörlerin yer aldığı avuç içi boyutunda bir kart yaratmak için de halihazırda çalışıyor. Ürün, Taipei vatandaşlarına gerçek zamanlı olarak kirlilik seviyesi hakkında güncel bilgi vermeyi amaçlıyor.

IOTA Vakfı’nın kurucularından David Sønstebø, bu benimsemeyi, “teknolojinin gerçek dünyada kullanıma hazır ve bir teoriden öte” olduğunu kaydeden büyük bir adım olarak görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl