Bernie Madoff’un avukatı: SBF çok uzun yıllar hapiste kalabilir

Kurduğu dolandırıcılık organizasyonu 2009 yılında ortaya çıkan Bernie Madoff'un avukatlığını yapan Ira Lee Sorkin, FTX kurucusu Sam Bankman-Fried'in suçlu bulunması durumunda uzun yıllar hapiste kalabileceğini belirtti.

Oğullarının FBI’a haber vermesiyle, uzun yıllar sürdürdüğü dolandırıcılık organizasyonu ortaya çıkan ve 65 milyar dolar ile tarihin en büyük bireysel ponzi’sini kurduğu iddia edilen Bernie Madoff’un hayatını kaybetmeden önce avukatlığını yapan Ira Lee Sorkin, FTX’in hapisteki CEO’su Sam Bankman-Fried hakkında konuştu.

“Çok ama çok uzun yıllar hapiste kalabilir”

CNBC’ye konuşan Sorkin, FTX konusunda tek suçlunun SBF olmadığını ve ona bu konuda yardımcı olan da suç ortakları bulunduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Bu soruşturma şu anda bitmeye yakın bile değil. Uzun süre devam edecek. Teknolojik dolandırıcılık genelde maksimum 20 yıl ceza alıyor. Ancak hakimlerin burada işin içine katacakları daha birçok suçlama olabilir. Bunların hiçbirini şu anda bilmiyoruz. O yüzden SBF, çok ama çok uzun yıllar ile yargılanacaktır. Cezalar bu yönde verilirse, uzun yıllar hapiste kalabilir. Bu işin onunla da sınırlı kalacağını düşünmüyorum. Ona yardımcı olan suç ortakları da var. Tutuklamalar önümüzdeki günlerde artabilir”

“İade anlaşması olmayan bir yere gidebilirdi”

SBF’nin, Kongre komisyonunda vereceği ifadeden bir gün önce tutuklanmasını da yorumlayan avukat şu ifadeleri kullandı:

“Bu konuda bilgim yok sadece tahmin yapabilirim. ABD’yle iade anlaşması olmayan bir ülkeye gidebileceğine dair bazı dedikodular vardı. Belki de dünyanın farklı yerlerinde sakladığı paralar vardı ve oralara gidebilirdi. Bu yüzden tutuklanmış olabilir”

Sorkin’in avukatlığını yaptığı Madoff 2021’in Nisan ayında hayatını kaybetmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl