Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İran, 1620 yasa dışı Bitcoin madencilik çiftliğini kapattı

İran, madenciliğin yasallaştırıldığı Temmuz ayından bu yana 250 megavatlık elektrik kullanan 1620 yasa dışı kripto para madencilik çiftliğinin kapatıldığını açıkladı.

Financial Tribune’ün aktardığına göre, İran’ın elektrik dağıtım şebekesi operatörü ve bir devlet işletmesi olan Tavanir yetkilisi Mostafa Rajabi Mashhadi, konu hakkında yaptığı açıklamada “Tavanir, yasa dışı madencilik yapanlarla mücadelede kararlıdır. İndirimli elektrik fiyatlarıyla ruhsatsız bir şekilde madencilik yapanlar, ulusal şebekeye yükledikleri zarar kadar para cezasına çarptırılacaklardır.” dedi ve madencilerle ilgili olarak adli kovuşturma yapılacağını bildirdi.

İran hükümeti, 2019 yılının Temmuz ayında kripto para madenciliğini yasal bir endüstri olarak tanıyacağını açıklamıştı. Bu durum ilk etapta madenciler tarafından memnuniyetle karşılanmıştı fakat sonra elektrik bedellerinin çok yüksek olduğundan şikayet ettiler. Bu arada İran Merkez Bankası da madencilerin elde ettikleri Bitcoin ve diğer kripto paraların doğrudan alıcısı. Devlet tarafından alınan bu kripto paralar, ithalatı finanse etmek için kullanılacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl