Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İran, Bitcoin ve kripto para madenciliğini 22 Eylül’e kadar yasakladı

bitcoin-madenciligi

Kripto paralar konusunda birçok düzenlemeye giden İran, yoğun enerji tüketimiyle bazı büyük şehirlerde de görülen elektrik kesintilerinin ardından ülkedeki kripto para madenciliğine yasak getirdi. Açıklama cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’den geldi.

İran’da daha önceden de kripto para madenciliği yüzünden yaşanan elektrik kesintileri tartışma konusu olmuştu. Birçok kaçak madencilik işletmesiyle mücadele eden devlet çok tartışılacak bir karara imza attı ve Bitcoin de dahil olmak üzere ülkedeki kripto para madenciliğine dün akşam itibariyle yasak getirdi.

Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin dün akşam yaptığı açıklamaya göre, yasak 22 Eylül tarihine kadar sürecek.

Bu karar ciddi bir tartışmanın da başlamasına sebep oldu. Bazı uzmanlar, bu hareketin ülkedeki lisanslı kripto para madencilerini de kaçak şekilde operasyonlarını sürdürmeye itebileceğini belirtiyorlar.

Bitcoin madenciliğindeki payı yüzde 4.5

Batı dünyasının İran’a karşı ortaya koyduğu yaptırımlar sebebiyle halkın yabancı para birimlerine ulaşımının ciddi şekilde kısıtlanması ve elektrik masraflarındaki devlet desteği ülkeyi kripto para madenciliği açısından önemli bir üs haline getirmişti. Analitik firması Elliptic’e göre, İran dünyadaki Bitcoin madenciliğinde yüzde 4.5’lik bir paya sahip.

İranlı yetkililer, ülkedeki elektrik kesintilerinin sebepleri olarak kripto para madenciliği, sürekli artan üretim ve kuraklıktan ötürü azalan hidroelektrik enerjisini gösteriyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl