iran israil borsa

İran’ın İsrail’e her an saldırı gerçekleştirebileceği yönündeki haberler küresel piyasaları olumsuz etkiledi.

İsrail’in 1 Nisan’da Suriye’nin başkenti Şam’da İran Konsolosluğu’na düzenlediği saldırıda 13 kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenler arasında İranlı üst düzey yetkililer de yer alıyordu. Bu saldırının ardından İran’ın İsrail’e büyük bir misilleme hazırlığında olduğu konuşulmaya başlanmıştı.

Bugün ise konu hakkında önemli bir iddia ABD’den geldi. CBS televizyonuna konuşan ABD’li bir yetkili İran’ın “her an” İsrail’i vurabileceğini söyledi. İsrail ise bu duruma “savunma ve karşılık verme” konusunda hazır olduğunu belirtti.

Konu hakkında konuşan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Kirby, “Saldırının büyüklüğü, ölçeği ve kapsamı hakkında konuşmam mümkün değil” dedi ancak İran tehdidinin “gerçek” olduğunu ve Washington’un durumu “olabildiğince yakından takip ettiğini” bildirdi.

Geçtiğimiz Pazar günü İran Dini Lideri Ali Hamaney’in Yüksek Askeri Danışmanı Tümgeneral Rahim Safavi, İsrail büyükelçiliklerinin artık güvende olmadığını söylemişti.

ABD, İngiltere, Fransa, Hindistan ve Avustralya gibi ülkeler vatandaşlarına İran ve İsrail’e seyahat etmemeleri uyarısında bulundu.

Küresel piyasalar düşüşte

Yaklaşık 15 gündür süren İran – İsrail gerilimi ve bugün ABD’den gelen açıklamalar piyasaları olumsuz etkilemeyi sürdürüyor. Dow Jones, S&P 500 ve NASDAQ gibi Amerikan borsaları negatif bir seyirle işlemlerine devam ediyor.

Almanyanın en önemli hisse senedi endeksi DAX da yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenen endeksler arasında yer aldı. DAX endeksi günü %0,28’lik düşüşle tamamladı.

Bu yıl içinde yeni rekorlara imza atan Bitcoin de borsalardakine benzer bir durumla karşı karşıya geldi. Bitcoin, halving’e bir hafta kala 67 bin doların altına indi.

Altcoinler ise Bitcoin’den daha sert bir düşüşe imza attı. Son 24 saatte Solana %15, Arbitrum %22 düştü. En büyük düşüşler ise meme coinlerde gözlendi. BONK ve WIF yaklaşık %25’lik bir düşüş yaşadı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl