İran kripto parayla ilk ithalatını gerçekleştirdi

Son dönemde kripto paralara karşı daha olumlu bir bakış açısı belirleyen ve ülkedeki madencilere lisans vererek onları yasallaştıran İran, kripto para ödemesiyle yapılan ilk ithalatını gerçekleştirdi. Ülkenin yarı-resmi ajansından alınan bilgiye göre, ödenen toplam meblağ 10 milyon dolar...

bitcoin-iran

Ortadoğu’nun zengin yeraltı kaynaklarıyla bilinen ve özellikle ABD başta olmak üzere birçok ülkenin ticari yaptırımlar uyguladığı İran, ilk kez kripto paralarla bir başka ülkeden ürün alımı yaptı.

“Geniş ölçekte kullanmaya başlayacağız”

Ülkenin yarı-resmi ajansı olarak kabul edilen Tasnim’in Endüstri, Madencilik ve Ticaret bakanı Alireza Peymanpak’a dayandırdığı haberine göre, kripto parayla alınan ürünlerin kümülatif değeri 10 milyon dolardı. Ajans, ödemelerin hangi kripto parayla ve ne şekilde yapıldığı konusunda ise bilgi vermedi. Bakan Peymanpak ayrıca, dış ticaret işlemlerinde Eylül ayı sonundan itibaren kripto paralar ile akıllı kontratların geniş ölçekte kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

Kripto paralara olan bakış açısı değişiyor

Bilindiği üzere İran geçmişte kripto paralara ciddi şekilde karşı çıkan bir ülkeydi ancak ülkede bu tarz yatırımlara olan ilginin artması ve özellikle ABD yaptırımları, ticarette kripto para kullanımının önemli derecede tartışılmasına yol açmıştı. Hatta geçen sene İran Cumhurbaşkanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi yaptığı açıklamada kripto para madenciliği yapılarak uygulanan yaptırımların aşılması önerisinde bulunmuştu.

Konuyla ilgili hazırlanan raporda, ülke kasasına yılda 700 milyon dolarlık bir ek gelir sağlanabileceği de yazılmıştı.

Geçtiğimiz yıl dünyanın en büyük borsası konumundaki Binance de İranlı kullanıcılara, Eylül ayından sonra hizmet vermeyeceğini açıklamıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl