İran’da kripto madencilik çiftliklerine operasyonlar sürüyor: Binlercesi kapatıldı

Ülkede yaşanan elektrik kesintilerinden ötürü 2 senedir yaz aylarında kripto para madenciliğine yasak getirilen İran'da kaçak olarak bu faaliyetlerde bulunan madencilik çiftliklerine yapılan operasyonlar devam ediyor. Yapılan son açıklamaya göre son 5 ayda 9 binden fazla madencilik çiftliği kapatıldı ve sadece Haziran ayında ise 7 binden fazla madencilik cihazına el konuldu.

Kripto para madenciliğinin “çevreye olan etkileri” hala ciddi bir tartışma konusu olurken, kaçak amdencilik faaliyetlerinin en çok yapıldığı ülkelerden biri olan İran’da da bu yapılara karşı olan operasyonlar devam ediyor.

Tahran Elektrik Dağıtım Şirketi yönetiisi Kambiz Nazerian’ın bugün yaptığı açıklamaya göre İran polisi Haziran ayında toplamda 7 binden fazla kaçak madencilik makinesi ele geçirdi. Son 5 ayda ise 9404 madencilik çiftliği kapatıldı. Güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlar devam ederken bu ay da 1620 kaça madencilik çiftliğinin faaliyetlerine son verildi ve sorumlular ceza aldı.

Bilindiği üzere İran’da geçen yaz da madencilik faaliyetleri harcanan enerji miktarı sebep gösterilerek yasaklanmıştı. İran dışında Kosova’da da son olarak ciddi şekilde harcanan elektrik sebep gösterilerek yine madencilik yasaklanmıştı. Kosova ve İran’daki elektrik kesintileri, halkın da tepkisini çekmişti. Yasaklar Eylül ayı sonunda kalkacak.

İran’daki madencilik faaliyetleri için geçen sene çıkarılan bir yasayla da kanuni hale getirilmişti.

Kripto ile ticarete başladılar

İran, ABD yaptırımlarından ötürü son dönemde yaşadığı ekonomik zorlukları aşmak için de kripto para sarıldı. Bu sektöre olumsuz bakan ülke, son dönemde yön değiştirdi ve kripto paralarla ticarete de resmen başladı. Endüstri, Madencilik ve Ticaret bakanı Alireza Peymanpak, İran’ın 10 milyon dolarlık değerde kripto para ile ticaret yaptığını belirtmiş ancak hangi kripto para ile hangi malın ticaretinin yapıldığı konusunda detay vermemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl