İran’da resmi açıklama geldi: Kripto para madenciliği yeniden başlıyor

İran'da yaşanan elektrik kesintilerinden ötürü Mayıs ayında getirilen yasakla devletin 22 Eylül'e kadar durdurduğu kripto para madenciliği ülkede yeniden başlayacak. Açıklama ve hatırlatma devletin yetkili kurumu olan elektrik üretim ve dağıtım şirketi Tavanir'den geldi.

bitcoin-iran

Kripto para madenciliğinin devlet lisansına tâbi olduğu ve regülasyonların sert şekilde uygulandığı ülkelerden biri olan İran’da, Elektrik Üretim ve Dağıtım Şirketi Tavanir adına konuşan sözcü Mostafa Rajabi Mashhadi, yaz aylarının sona ermesiyle enerji tüketiminin azalacağını düşündüklerini ve resmi ‘dijital para’ madenciliğinin yeniden, daha önce de belirtildiği gibi başlamasını umduklarını söyledi.

Hatırlanacağı üzere İran’ın eski cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mayıs ayında elektrik kesintilerini gerekçe göstererek, madencilik faaliyetlerini 22 Eylül tarihine kadar yasaklamıştı. Ruhani, 3 Ağustos’ta yerini şimdiki cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’ye bırakmıştı.

Yasal madencilerin sayısı az olmasına rağmen…

Mayıs ayında İran’da sıcaklıkların ciddi şekilde artmasıyla beraber kripto para madencileri, yaşanan fazla güç yüklenmesi sebebiyle elektrik kesintilerinden sorumlu tutulmuşlardı. Ancak İran’da yasal kripto madencilerinin elektrik şebekeleri üzerindeki güç baskısı çok az. Bilindiği üzere ülkede ciddi bir yasadışı kripto para madenciliği kitlesi de bulunuyor.

Ülkede Haziran ayında Madencilik, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, 30 kripto para madencilik tesisine lisans vermişti. Semnan eyaleti, 6 lisanslı kripto para madencilik tesisiyle en çok lisans verilen eyalet olmuştu.

Yaşanan ciddi elektrik kesintileri üzerine geçen seneden bu yana ülkede adeta kaçak kripto para madenci avına çıkılmış ve büyük operasyonlar düzenlenmişti. Tavanir son 1 yılda 212 bin 373 madencilik cihazına lisans olmaması sebebiyle el koyarken, yapılan açıklamada bu cihazların toplamda 180 trilyon İran riyali (yaklaşık 4,5 milyon dolar) zarar oluşturduğu belirtildi.

Elektrik fiyatlarının ucuz olması ve bazı bölgelerde devlet desteğinin de bulunması, İran’ı madencilik açısından önemli ülkelerden biri yapıyor ancak sert regülasyonlar küresel madencilerin ülkeye girişine izin vermiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl