Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

İran’da yasa dışı kripto para madenciliğine büyük cezalar geliyor

İran'da sübvansiyonlu elektrikle kripto para madenciliğini yapanlar için cezalar ağırlaştırılacak. Cezalara hapis de dahil olacak.

İran’da hükümet, yasa dışı kripto para madenciliği cezalarını artırmak için yeni düzenlemeler yapacak.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, kripto para madenciliğinde yasaların ihlali durumunda para cezası en az üç, en fazla beş kat artırılacak ve ayrıca düzenleme, hapis cezası, ihlalin tekrarlanması halinde işletme ruhsatının iptali gibi yeni hükümler içerecek şekilde değiştirilecek.

İran Elektrik Üretim ve Dağıtım (TAVANIR) yetkilisi Mohammad Khodadadi Bohlouli, “Ev elektriğinin yanı sıra tarım, sanayi ve ticari alanlara yönelik verilen ucuz elektriğin kripto para madenciliği için kullanılması yasaktır. Bu alanlar için sağlanan ucuz elektriğin kripto para madenciliğinde kullanılması, ulusal şebekenin elektrik arzının kalitesini düşürür ve dolayısıyla insanların televizyon, buzdolabı, klima vb. elektrikli cihazlarına zarar verir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Coinbase borsasından 30 bin BTC çıkışı

Yerel basına göre İran hükümetinin 2019 yılında kripto para madenciliğini endüstriyel bir faaliyet olarak onaylamasının ardından çok sayıda şirket, ülke genelinde kripto para madenciliği yapmaya başladı. Bunda, son derece düşük maliyetli elektriğin büyük etkisi vardı. 2020’nin Ocak ayında Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı, kripto para madenciliği sektöründe 1000’in üzerinde lisans verdi. Bununla birlikte bazıları da ruhsat almaksızın ev elektriğiyle madencilik yapmaya devam etti. Dolayısıyla kuraklık ve azalan yağışlar nedeniyle elektrik üretimi düşerken problemler ortaya çıkmaya başladı.

2021’in Mayıs ayında İran Enerji Bakanlığı’ndan bir yetkili, sübvansiyonlu elektrikle kripto para madenciliği yapanların ağır para cezasıyla karşı karşıya kalacaklarını söylemişti. Para cezalarına ek olarak bu madencilerin elektrik şubesine verilen zararları da tazmin etmelerinin isteneceğini ifade etmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl