İran’dan uluslararası ticarette kripto para kullanımına izin

Yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle son aylarda birçok kez kripto para madenciliğini yasaklamasıyla önplâna çıkan İran'dan dev bir adım geliyor. İran Merkez Bankası, ilgili bakanlık ile yaptığı anlaşma sonucunda işletmelerin yabancı ortaklara ödeme yapmak için kripto para birimini kullanmalarını sağlayan sistemi devreye sokmaya hazırlandığını bildirdi.

Uluslararası yaptırımlar ve ekonomik kriz derken İran’dan ticarette kripto para kullanımını yaygınlaştıracak önemli bir hamle geliyor. İran Merkez Bankası (CBI), kendi oluşturduğu kripto para platformunu, işletmelerin yabancı paydaşlara ödeme yapabilmek için kullanmaları konusunda Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı’yla anlaşmaya vardı.

İranlı ekonomi gazetesi Finacial Tribune’e göre, açıklama İran Ticareti Geliştirme Örgütü başkanı Peyman Pak’tan geldi. Pak, “Operasyonların başlaması için mekanizmada son rötuşları yapıyoruz. Bu geliştirme, hem ihracatçılar hem de ithalatçıların uluslararası anlaşmalarında yeni fırsatlardan yararlanmalarını sağlayacak” dedi.

Yenilenebilir enerjiyle madenciliğe izin var

Kripto para madenciliğini 2019 yılında serbest bırakan İran, son dönemde elektrik kesintileriyle isminden söz ettirdi. Yaz aylarında da kripto para madenciliğine “aşırı enerji tüketimi” gerekçesiyle yasak getiren aynı uygulamayı şu anda da, Mart ayına kadar başlatan İran’da birkaç hafta önce ise yenilenebilir enerjiyl madencilik yapan işletmelere izin çıkmıştı.

Ülkede yaşanan enerji krizi sebebiyle bazı büyük şehirlerde sokak lambalarının bile yanmadığı belirtiliyordu. Ülkede ciddi sayıda kaçak kripto para madenciliği yapıldığı da biliniyor ve düzenli olarak bu tür merkezlere operasyonlar düzenleniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl