Bitcoin madencisi IREN için 400 milyon dolarlık fon: Borcu kalmadı

Eski adı Iris Energy olan hatta 2022'de iflasın eşiğine gelen ve daha sonra IREN olarak yeniden markalaşan Bitcoin madencisi, piyasa değerinden 413 milyon dolarlık hisse satışı gerçekleştirdi. Bu fon ile, hem hash rate hem de veri merkezi olarak büyüme hedefleyen firmanın 2024 için genişleme planları tamamen karşılanmış olacak. Yapay zeka hizmetleri de bulunan şirketin bu hedefleri doğrultusunda kısa vade borcu da kalmadı.

Yüzde 100 şekilde yenilenebilir enerjiyle hem veri merkezleri çalıştıran hem de Bitcoin madenciliği yapan IREN şirketi, 15 Mayıs-28 Haziran günleri arasında piyasa fiyatından hisse satışı gerçekleştirdi.

Nasdaq borsasında da listelenen Bitcoin madencisi şirket 39.8 milyon adetlik hisse satışından 413 milyon dolar elde etti. Bu gelen fon ile şirketin 2024 büyüme planları da tamamen karşılanmış, hatta kısa vadedeki borç da sıfırlanmış olacak.

Yapılan açıklamaya göre; eski adı Iris Energy olan Avustralya merkezli firma, veri merkezi kapasitesini 510 megawatt’a, hash rate kapasitesini ise saniyede 30 exahash’e yükseltme amacında…

İlginizi çekebilir | Binance Türkiye’ye kapanıyor mu?

İflastan, %100’lük yükselişe…

Iris Energy olduğu dönemde iflasın eşiğine gelen şirket, 2022’deki kripto kışında çok zor günler geçirmişti. Özellikle yapay zeka destekli bulut hizmetleri de veren IREN, Bitcoin fiyatındaki artışla birlikte de düzlüğe çıkmıştı. Şirketin hissesi son 3 ayda %100’e yakın, son 1 yılda ise %120’den fazla yükseliş gördü.

IREN hisseleri Nasdaq’ta dünkü işlem gününü 12 dolardan kapatmıştı.

Bitcoin madencilik şirketleri, özellikle nisan ayındaki halving’in ardından, sistemden aldıkları teşviklerin yarı yarıya azalmasından ötürü zor günler geçirmişti. Birçok şirketin hala bu anlamda zorlandığı görülmeye devam ediyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl